Acilen Şoför Meslek Kanunu çıkarılsın!

Acilen Şoför Meslek Kanunu çıkarılsın!

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza YENİÇIKTI; SEDDK başkanı Mehmet Akif EROĞLU’nun trafik sigortasında yapılacak değişiklikler konusundaki açıklamalarını değerlendirdi.

Ali Rıza YENİÇIKTI açıklamalarında;

SEDDK Başkanı Mehmet EROĞLU açıklama yaparak şoför trafik sicil kaydı geliyor demiştir. Karayollarında meydana gelen hiçbir kazayı tasvip etmiyoruz. Hiçbir şoför kaza yapmak istemez. İyi şoför kötü şoför ayırımı yapmadan önce, bu sicil kaydı oluşturulurken kazanın sebebi iyice araştırılmalı, önyargılı davranılmamalıdır.

Kazaların Kaza sebebinin sorgulanması gerekir. Uykusuzluk mu? Alkol mü? Kalp krizi mi? Hava ya da yol şartları mı? Kaza sebebini detaylıca incelemek gerekir.

Şoföre trafik sicil kaydı getirilmek isteniyorsa gelsin ama işverenin veya firmaların sicili ne olacak? Bu durum göz ardı edilemez. Firma araç operasyon yetkilisi ve görevlilerinin ÜDY ve ODY belgeleri denetleniyor mu? Kimler ya da hangi birimler tarafından denetleniyor? Bunların eğitimleri her yıl tekrarlanıyor mu? Bir de işverenin çalışma şartları irdeleniyor mu? Günde 18-20 saat çalıştıranlar var ama ücrete gelince verilen miktar asgari ücret kadar. Sigorta maliyeti düşünüldüğü kadar şoförün çalışma şartları ve ücretleri düşünülüp iyileştirilmiyor. Bu sebeple bir an önce şoför meslek kanunu çıkarılmalıdır.

Sayın Mehmet Akif Eroğlu diyor ki “güzel şoför-berbat şoför” sözü kabul edilemez. Güzel değil tecrübeli şoför, yıllarını mesleğine vermiş, ömrünü yollarda harcamış, mesleğinin ağırlığını ve vebalini bilen insandır. Berbat şoför deyimi rencide edicidir. Bu şoför mesleğinin henüz ağırlığını ve vebalini kavrayamamış yeteri kadar eğitimini almamıştır.

Tecrübeli şoförlerin hak ettiği ücretin ve sosyal hakların verilmemesi yüzünden bazı şoförler AB ülkelerinin ya da farklı ülkelerin talebiyle ülkesini terk etmiş. Bazıları ise mesleğini bırakıp köşesine çekilmiştir. Bundan dolayı doğan boşluğu doldurmak için ehliyeti olanı tecrübeli, tecrübesiz demeden otobüse bindirdiler. Şoförlük mesleğinin ayaklar altına alınması bu mesleğe alakanın azalmasına sebep olmuştur. Şoförlük mesleği adeta iş bulamayanların rağbet ettiği meslek olmuştur.

Daha şimdiden 2023’te tecrübeli şoför yetersizliğinden kazalar geliyorum diyecek. Tedbir alınması elzemdir.

Sözün özü; acilen şoför meslek kanunu çıkarılmalıdır.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*