Ali Rıza Yeniçıktı: S.O.S Veren Turizm Şoförlerine

Ali Rıza Yeniçıktı: S.O.S Veren Turizm Şoförlerine

Antalya Turizm Şoförleri Derneği, kurulduğu 2006 yılından beri şoförlerin sorunlarını dile getirmektedir. Ve halen daha bıkmadan usanmadan dile getirmeye devam etmektedir. Lakin anlamadığım nokta ise, şoförler bir araya gelip sorunlarını tartışıp, çözüm bulmak için kıllarını bile kıpırdatmıyor. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın düşüncesiyle karın tokluğuna çalışıp bir yandan da acizlik getirmeye devam ediyor. Yapmış olduğu iş, altından da değerli olan Şoförlük mesleğinin hak ettiği yere gelmesi için hiçbir çaba ve gayret göstermemektedir.

Turizm patronlarının ise nereye kadar vurdumduymaz olacağını zaman gösterecek. Ama TURİZM ŞOFÖRLERİNİN S.O.S verdiğini çok iyi biliyorlar, lakin hiçbir çaba gösterilmemektedir. Trilyonluk araç filolarının bir kısmının tecrübeli şoför yetersizliğinden, âtıl durumda şirket garajlarında yattığı malumdur. Şoför sorununun çözümü için ilgili kamu kurumları, turizm acente ve turizm taşıma firmaları, Antalya Turizm Şoförleri Derneği ile birlikte gerekli çalışmaların yapılmaz ise 2023 yılı turizm sezonunun sıkıntılı geçmesi kaçınılmazdır. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki şoför açığını kapatmak ve ucuza çalıştırmak için, tecrübe aranmaksızın 7/24 çalışacak her ehliyeti olanın araç üstüne çıkarılması ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaların meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Antalya Turizm Şoförleri Derneği mesleki alanda faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Mesleki alanda herhangi bir denetim ve yaptırım gücü olmaması derneğin çalışmalarını zorlaştırmaktadır. Dernek olarak destek istediği ilgili kamu kurum kuruluşları ile turizm acente ve turizm taşıma firmaları tarafından ilgi ve destek görmemektedir. Her daim dışlanmamaktadır. Antalya Turizm Şoförleri Derneği, turizmde çalışan SSK’lı şoförler ile işverenler arasında tabiri caiz ise terazinin iki kefesini dengelemek gibi bir misyon üstlenmiş ama ne garip ki şoförler de işverenlerde derneğe hep Fransız kalmıştır.

Şu an sezon bitmiş elinde kışlık işi olan turizm acente ve taşıma firmaları şoföre maaş vermediği gibi turlara gönderdiği şoförün bahşişinin yarısını istediği ya da aracına yakıt almasını ön şart olarak koştuğunu duyum almaktayız. Bu durum şoför ve tur rehberleri arasında sorunların çıkmasına, tatsız olayların yaşanmasına neden olmaktadır. Yaz sezonun da 7/24 ya da 7/20 saat çalışan şoförün on iki aylık maaş talep etmesi de normal değil mi? Havalimanında aynı otogarlarda olduğu gibi Trafik kontrol noktası oluşturulup takograf kontrolü yapılmasını hep talep ettik. Ama ne hikmetse turizm acente ve taşıma firmaları denetimsiz turizm istemekte ısrarcılar. O zaman her hangi bir kaza olduğunda şoförü değil direk turizm acente ve firmaları sorumlu tutmak gerekmez mi? Kim ister ki kaza yapmayı, kim ister hapislerde çürümeyi. Bunun vicdani sorumluluğu var bu yükü ömrünün sonuna kadar çeker.

Tüm şoförlere sesleniyorum yükünüz ağır vebaliniz büyük lütfen aklınızı başınıza alın. Gelin Antalya Turizm Şoförleri Derneği çatısı altında toplanın ve hak ettiğinizi alıncaya kadar burada uğraş verin. Kendi değerinizi kendiniz yok etmeyin. Kendi kendinizi ezmeyin. Birbirinizin hakkını yemeyin. Birbirinize sahip çıkın. Buradan sadece şoförlere seslenmiyorum. Patronlara da sesleniyorum elinizi vicdanınıza koyun. Çalıştırdığınız insanlara hakkını verin. Birbirinizden iş kapacağız diye düşük fiyatlarla iş alıp zararını çalıştırdığınız personelinizden farklı isimler altında tahsil ederek karşılamayın. Enin de sonunda, hak yiyenlerin akıbeti hiç iyi olmamıştır. Geçmiş yıllara bakın, birde sektördeki gelmiş geçmiş patronlara… Aranızda ne şekilde ayrıldıklarını düşünün.

Dileğim çalışanıyla çalıştıranıyla hakkıyla kazanıp ağız tadıyla ailelerinizle birlikte mutlu ve sağlıklı yemeyi Rabbim nasip etsin. Saygılarımla

Ali Rıza Yeniçiktı

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*