Ayakbastı – Kuver Soygunu

AYAKBASTI – KUVER SOYGUNU

Son zamanlarda restoran ve kafe de kuver/servis ücreti adı altında bir ücret alınmaya başlandı.

İşin ucu o kadar kaçtı ki 2 bardak çay için 40 TL öderken 50 TL kuver ücreti, pasta servisine 1.000 TL ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Aslında istenilen servis/kuver ücreti adı altında ayakbastı parası yani kısaca dayatma.

Kuver ücreti nedir? Neden alınmak istiyor bunu incelemek lazım. Kuver ücreti; yemek öncesi gelen zeytin, ekmek, zeytinyağı ikramlıklar yani yemek öncesi atıştırmalık. Yani Kuver ücreti esasen verilen bir hizmetin/malın karşılığı olarak alınıyor. Ama gelinen noktada görüyoruz ki bu uygulamayı yapan birçok restoran ve kafe herhangi bir yemek öncesi atıştırmalık vermemesine rağmen bu ücreti almak istemekte. Her faturaya yansıtmaktalar.

Şöyle bir düşünün. Ailenizle, yakınınızla, sevdiğinizle yada bir iş görüşmesi için restoran’a gitmişsiniz. Yemek yemişsiniz sonra hesap servis ücreti/kuver ücreti diye bir ücret sizden isteniliyor. Kaç kişi bu durumda hesaba itiraz eder? Eşinin dostunun, iş arkadaşının yanında işletme ile tartışmaya gider?

Çoğu tüketicimiz hiçbir bilgilendirme olmamasına yani girişte servis ve kuver ücreti ödeneceği belirtilmemesine rağmen bu ayakbastı parasını ödemek zorunda kalıyor.

Tüm sektör temsilcileri kuver ücretinin yemek öncesi gelen zeytin, ekmek, zeytinyağı ikramlıklar için yazılabileceğini, Türkiye’de kuver ya da servis ücretlerinde bir yasal sınır olmadığını, işletmelerin fiyatları kendilerinin belirlediği söylemekteler. Sektör temsilcileri de bu durumdan rahatsız oldukları anlaşılmakta ve bu konuda bir düzenleme getirilmesi gerektiği görüşünde hem fikirler.

İşte bu noktada kuver ücretinin ancak yemek öncesi atıştırmalıkların getirilmesi ve adisyonun yüzde 15’ini geçmemek kaydıyla uygulanması en doğru çözüm yolu olarak gözükmekte.

Kuver – Servis ücretinin uygulandığı işletmelerin kapısında görülebilecek şekilde kuver ücretinin yazılması gerekir. Tüketicinin evrensel haklarından birisi de bilgilendirme hakkıdır. Böyle bir bilgilendirme ilanı, panosu olmadan da her ne surette olursa olsun bu ücretin alınamaması gerekir. Tüketicilerimiz kuver hizmeti almamalarına rağmen ücret ödemeleri halinde Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ödedikleri paranın iadesini talep edebilirler.

İşletmelere ise bu haksız uygulamanın tepkisi, müşteri memnuniyetsizliği ve her yerde kötülenmesi şeklinde olacaktır. Restoran ve kafeler bir an evvel haksız ve hukuksuz bu uygulamadan vazgeçmeliler.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*