Ayçiçek Yağında Rüzgar Tersine Döndü!

Uluslararası piyasalarda ham ayçiçek yağı 1500 dolara kadar geriledi. Bu gelişmenin iç piyasaya indirim olarak yansıması bekleniyor. İşte uzmanların 5 litrelik ayçiçek yağı için söylediği yeni fiyat…

Uluslararası piyasada tonu 2 bin 150 dolara ulaşan ham ayçiçek yağı fiyatlarında talep yetersizliği nedeniyle hızlı bir düşüş yaşanıyor.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “Ayçiçek yağı fiyatları son 1 yılda yüzde 300’ün üzerinde artış gösterdi. Tüketicinin en çok rahatsız eden artış ise Rusya, Ukrayna savaşının çıkmasından kısa süre sonra Karadeniz’in gemi trafiğine kapatıldığı ve Odesa Limanı’ndan ayçiçek ham yağı dolu 17 gemimizin Türkiye’ye ham yağ getiremeyeceği söylentisi ile piyasada hiçbir darlık olmamasına rağmen 5 litrelik ayçiçek yağları 100-120 lira fiyat aralığından 180-200 TL bandına çekilmişti. Daha sonra herhangi bir kıtlık, arz eksikliği ve bulunamama gibi bir durum olmamasına rağmen yukarı çekilen rakamlar bir türlü aşağı indirilememiş. Zaman zaman birtakım indirim kampanyalarıyla 170-175 lira civarında da satılmaya devam edilmiştir.

“FIRSATÇILAR AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR”

Tüketicilere yaptığımız çağrıda toplu alımdan kaçınmalarını günlük haftalık ihtiyaçları kadar satın almalarını böylelikle pahalı fiyatla satılan ayçiçek yağına talebi kısmalarını istemiştik. Görülüyor ki global ölçekte tüketicilerin bilinçli tavrı ayçiçek yağına olan talebi düşürdü. Böylelikle rafındaki deposundaki ayçiçek yağının üzerinden vurgun peşinde olan fırsatçılar amaçlarına ulaşamadılar.

Tüketicilere yaptığımız çağrıda toplu alımdan kaçınmalarını günlük haftalık ihtiyaçları kadar satın almalarını böylelikle pahalı fiyatla satılan ayçiçek yağına talebi kısmalarını istemiştik. Görülüyor ki global ölçekte tüketicilerin bilinçli tavrı ayçiçek yağına olan talebi düşürdü. Böylelikle rafındaki deposundaki ayçiçek yağının üzerinden vurgun peşinde olan fırsatçılar amaçlarına ulaşamadılar.

Stoklarda kalan ayçiçek yağında ham madde fiyatları geri çekilmek zorunda kaldı. Şu anda ülkemizdeki ayçiçek yağı üreticilerinin ve satış noktalarının fiyatları 5 litrelik ayçiçek yağında 120-140 bandına indirmeleri gerekmektedir. Çünkü Rusya, Ukrayna savaşının sıcak aylarında bir söylentiyle ayçiçeğini depoya çekip yüzde 80 fiyat artışıyla etiketleyerek tüketicilere satanlar bu haksız kazançlarını fiyat indirerek tüketiciye iade etmek durumundalar.

Ayçiçek yağı fiyatları inmedi, tüketici bilinçlendi, talebi kıstı. Ayçiçek yağındaki ortaya çıkan spekülatif fiyat artışları muadil sıvı yağların da fiyatlarını tetikledi ve ayçiçek yağı fiyatını referans alan zeytinyağı ve sıvı yağı gibi ürünler de canlanmıştı.

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir ise milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Acilen dünyada en ufak bir fiyat artışı olduğu zaman raflara kimler bunu yansıtıyorsa acilen indirimi yansıtmak zorundadırlar. Bu kadar fırsatçılığa göre yok. Madem yükselirken bunu yükseltiyorlar. İndirim olduğunda neyi bekliyoruz?

İyilere bir şey dediğimiz yok kötü insanların ayçiçek yağı oyunun gördük. Var olan ayçiçek yağına yok dediler. Ardından fahiş fiyattan tüketicilere sattılar. Hububatla ilgili geçen adam itiraf etti gübre ile ilgili biz birlikte hareket ettik. Bu işin makamındakilere biz yanlış yaptık sizinle uğraşalım dedi.

“BU ZAMANLARDA KÖTÜ HAREKET ETMEMEK LAZIM”

Devletin acelesi yok devlet yarına bırakır yanına bırakmaz. Fırsatçılar her fırsatı lehlerine çevirmek için çalışıyorlar. Çıktığı zaman ertesi gün raflara yansıtılıyor da düştüğü zaman neden bekletiyoruz. Ne kadar vurgun vurabiliriz diye bekliyorlar. Gün itibarıyla dünyada büyük bir sıkıntı yaşanırken bu zamanlarda kötü hareket etmemek lazım.

Dünya 5 yılda büyük gıda sorunu yaşayacak. Ülkemiz bundan ne kadar az etkilenirse o kadar bizim faydamıza. Köylü, çiftçi bütün olumsuzluklara rağmen üretim yapmaya devam ederken, en ufak bir artışı köylünün çiftçinin üzerine koyarken neden tüketicinin alım gücünün zorlandığı bu günlerde indirim hala raflara yansımadı. Son dakika yansıtacaklar. Bunların yanına kalmayacak.

Kesinlikle yüzde 30’unu yansıtmak zorundalar. Fiyatı ertesi gün hemen yansıtıyorlar. Köylünün mazotunu gübresini üstüne koyuyorlar mı koyuyorlar. Ayçiçek yağı fiyatı 150 liranın altına düşmek zorundadır. Plan program yapanların hesabı tek tek sorulacak. Yanına kalmayacak, hesabını verecekler. Burası büyük bir devlet, biz büyük bir ülkeyiz. 150 liranın altına düşmek zorunda başka şansları yok. Bu kadar fırsatçılığa müsaade etmeyecek devlet.”

KAYNAK – https://www.milliyet.com.tr/amp/ekonomi/aycicek-yaginda-ruzgar-tersine-dondu-6781745

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*