Çok Güzel Hareketler Bunlar  

Çok Güzel Hareketler Bunlar  

Günlük hayatımızda güzellikleri görmek her zaman mümkün olmuyor. Haberleri izliyoruz. Cinayet, tecavüz, kaza, dolandırıcılık, kavga, bozuk gıdalar, hayvanlara yapılan eziyetler vs olumsuz haberlerden geçilmiyor.

Güzel şeyler zaman zamanda olsa ekranlara gelmiyor değil. Ama bunlar ya çok az yada yeterince haber konusu yapılmıyor. Takside unutulan bir çantayı sahibine teslim eden taksiciyi kahraman ilan ediyor ve hemen ödüllendiriyoruz. Elbette ki takdir edilmeli ve ödüllendirilmeyi hak ediyor. Ama düşünün bulunan bir çantayı sahibine teslim etmek kahramanlık mıdır? Olması gereken, her namuslu ve vicdanlı insanın yapması gereken şey değil mi aslında.

Günümüzde ne kadar hasret hale geldik, yardımlaşmaya, dayanışmaya ve birbirimizin haklarına saygılı olmaya.

Sosyal hayatta herkes en yakınlarından başlamak üzere başkalarını düşünse toplumda mutsuz ve ihtiyaç sahibi insan kalmazdı diye düşünüyorum.

Tarihimiz hep güzel hasletler ve örneklerle dolu. Ama günümüzde maalesef ekonomik kaygılar ve israf ile yardımlaşmayı ve karşılıksız fedakârlıkları unuttuk gibi gözüküyor.

Toplum olarak bir çürüme yaşadığımız doğrudur. Güzel hareketleri çok az görüyoruz. Başkalarını düşünmüyor ve yardımlaşmıyoruz. Evet toplumuzda güzel insanlarda çok fazla var. Ama genel bir çoğunluk olarak bu güzel hasletlerden uzağız.

İşte güzel hareketlerden bir resim:

 

Bu fotoğraf Norveç’ten. Bahçelerinden topladıkları elmaların fazlasını başkaları da yesin diye çitlere asmışlar. Ne kadar güzel bir hareket.

Bizde ise halk ucuz sebze meyve yemesin, esnafın fiyatı düşmesin diye kasa kasa sebzeyi çöpe attıklarını gördük.

Bu sadece refah ve gelişmişlik seviyesiyle de izah edilebilecek bir durum değil. Vicdani bir durum olarak da değerlendirmek lazım.

İşte güzel hareketlerden bir resim de ülkemizden:

Bu güzel hareketler nerede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın gerçekten insanlık adına çok güzeller.

Dünyayı güzelleştiren hareketler bunlar. Dünya bu güzel hareketlerin yaygınlaşmasıyla yaşanabilir ve güzel bir yer haline gelecektir. Güzel hareketler her yerde ve her alanda olmalı ve yaygınlaştırılmalıdır.

Güzel hareketlerin olmadığı yerde kötülük ve kötüler kol gezer. Artık böyle bir dünyada da yaşa yaşayabilirsen.

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/cok-guzel-hareketler-bunlar/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*