Deprem ve Sigorta Uygulamaları

DEPREM VE SİGORTA UYGULAMALARI

6 Şubat günü, canımız yakan depremler sonucunda Sigortacılık alanında yaratılan bilgi kirliliği nedeniyle, pek çok depremzedemiz ayrı bir mağduriyet yaşamıştır.

Depreme bağlı olarak; DASK, Bireysel Emeklilik Sigortası; Yaşam Sigortası, Konut Sigortası, Kaza Sigortası ve Konut Eşya sigortalarının devreye girmesi gerekir.

Vatandaşlarımızın, mağduriyetinin önemli nedeni Sigorta Şirketlerinin olaya normal zamanda davrandığı gibi davranarak, bilgi kirliliğine ve bir kısım deprem fırsatçılarının kötü niyetlerine sebep olmalarıdır.

Yine bu can yakıcı deprem; DASK sigortasındaki üst limitin güncellenmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Geçen 22 gün içinde bilgi kirliliği ve fırsatçı uygulamaları nedeniyle;

Bazı vatandaşlarımıza, Bakanlıkça saptanan Hasar durumuna göre ödeme yapılmış; Orta Hasar saptanan vatandaşımıza, buna uygun ödeme yapılmış; bir artçı depremde, bina yıkılmıştır. Ödemeyle DASK sonlandığından vatandaşımız mağdur olmuştur.

Yörede faaliyete başlayan bazı fırsatçılar yukarıda anlattığımız işlemin yapılması için haksız ve hukuksuz çıkar sağlama peşine düşmüş, deprem çaresizliği içerisinde olan bazı vatandaşlarımız da maalesef kanmıştır.

27.02.2023 tarihinde; Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı, 2023/10 Sayılı Genelge ile; DASK ile ilgili olarak, Bakanlık saptamalarına uygun hasarlı binalarda, yıkılan binalar için %20; Orta Hasarlı Binalarda %10 avans ödemesini kurala bağlamıştır. Bu genelge olumlu, ancak geç kalmış ve yetersizdir.

Bu nedenle; Sigorta Şirketleri; Bankalar ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı; Deprem bölgesine, genel uygulamalarının dışında, koşullara uygun özel uygulama yapmalıdırlar. Bu meyanda;

-Öncelikle daha önce Orta hasarlı olarak tazminat alan ve binası yıkılan vatandaşlarımıza hakları iade edilmelidir.

-Bölgede vatandaşın şahsi müracaatı yok denecek kadar azdır. Sigorta Şirketleri bu konuda fırsatçılara mecbur olmayacak şekilde önlem almalıdır.

-Özellikle tam hasarlı binaların dışında; kesin hasar saptamaları, bilim adamlarının artçı depremlerin kesildiğini bildirmesinden sonra yapılmalıdır. Bu nedenle verilecek avans miktarı %50’ye kadar yükseltilmelidir. 640.000 ₺ olarak DASK üst sınırı, konutların ekspertiz değerine güncellenmelidir.

Genellikle; “Kredi Bağlantılı Sigorta” olarak işlem yapılan tüm sigorta çeşitleri için ayrı açıklama yapacağız.

Hüseyin ÖLMEZ

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*