Devre mülk dolandırıcılarına 17 ilde operasyon: 40 gözaltı

Piyasa değeri 100 ila 200 bin lira olan devre mülkleri yabancılara 1 milyon liraya satma vaadiyle 520 vatandaşı kandırarak 50 milyon lira haksız kazanç elde eden 40 şüpheli, Ankara merkezli 17 ilde düzenlenen operasyona yakalandı.

Devre mülk sahibi vatandaşların, dolandırıldıkları iddiasıyla emniyet ve adli birimlere yaptıkları başvuruların ardından çalışma başlatan Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kimliklerini tespit ettikleri şüphelileri yakalamak için harekete geçti. Haklarında gözaltı kararı verilen 56 şüpheliden 40’ı, 17 ilde düzenlenen Ankara merkezli operasyonlarda gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında baskın düzenlenen 3 iş yeri ile 50 ikamet adresinde yapılan aramalarda mağdurlar adına düzenlenmiş 210 sözleşme ile şüphelilerin kurdukları çağrı merkezlerinde vatandaşları telefonda kandırmak için kullandıkları metinler ele geçirildi.

Mağdur kitlesi teknolojiyi kullanamayanlar

Mağdurların ifadeleri ile soruşturma sırasında ekiplerin yaptıkları tespitler, şüphelilerin kullandıkları yöntemleri ortaya çıkardı.

Teknolojiyi çok iyi kullanamayanlar ile yaşlı ve engellileri hedef seçen şüphelilerin, dolandırıcılık suçunu perdelemek için mağdurlara reklam sözleşmesi adı altında sözleşme imzalattıkları, mobil bankacılık üzerinden kredi kullandırdıkları ve bu kredileri şirket hesaplarına aktardıkları tespit edildi.

TRT HABER hazırladığı haberin tamamını okumak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

KAYNAK: https://www.trthaber.com/haber/gundem/devre-mulk-dolandiricilarina-17-ilde-operasyon-40-gozalti-726081.html

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*