Dipsiz Gölün Katledilişi

Dipsiz Gölün Katledilişi

Bir tarih mirası ve doğa harikası daha ehliyetsiz kişilerin elinde yok edildi. Artık muhteşem Dipsiz Göl yok.

Bu güzelliği bir daha asla göremeyeceğiz!

Hititleri, Frigyalıları, Romalıları, Bizans’ı, Selçukluları, Osmanlıyı, görmüş. Birinci ve ikinci dünya savaşlarını, Büyük İskender’i, Timur’u Hülagü’yü aşıp bu güne kadar gelmiş olan 12.000 yıllık buzul çağından kalma Dipsiz Göl artık üstü kapatılmış, toprakla doldurulmuş bir çukur.

 Dipsiz Gölün katilleri olan sorumlular hakkında açığa alınma dışında herhangi bir işlem yapıldığına veya yapılan işlemin sonucuna dair kamuoyuna yansıyan bir haber yok.

Olayı kısaca hatırlayalım:

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı Köyü sınırları içerisinde yer alan Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’de ‘define’ söylentisi üzerine yasal izinle başlatılan ve 5 gün süren kazıda herhangi bir bulguya ulaşılamazken, kazı sonucu 12 bin yıllık Dipsiz Göl yok edildi.

İşin enteresan tarafı ise yapılan kazı işleminin Jandarma eşliğinde gerçekleştirilmiş olması. Bir başka sırlı taraf ise define arama izni alan kişi yada kişilerin kimliklerinin sır gibi saklanması. İzni verenler ise belli Vali ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü.

Yaşanan bu doğa katliamı insana ister istemez birçok soruyu aklına getiriyor.

  1. Define izni alan kişi ya da kişiler kimler?
  2. Devlet organları define aramak isteyenlere izin verebiliyor mu? Örneğin Ayasofya da define aramak isteyenlere yetkililer izin verecek mi? İzin vermenin yanında Jandarma tahsis edecek mi? Jandarmaların günlük maaş ve maliyetleri kimin tarafından karşılanmıştır?
  3. Define çıkmış olsaydı devlet yetkililerin bundan pay alacak mı? Define arama izni neyin karşılığında verildi? Define bulunsaydı define ne yapılacaktı? Devlet bu izni şahıslara verdiğine göre şahısların bu defineden alacakları pay nedir?
  4. Define kazmanın maliyeti nedir? Bu maliyet kimin tarafından karşılanmıştır?
  5. Define kazılırken usul ve yöntem gölü kurutup iş makineleri ile kazı hafriyat çalışması mıdır? Dünyada da bu şekilde mi yapılmaktadır?
  6. Define kazı çalışmaları doğayı ve tarihi eserleri koruma uzmanlarının eşliğinde mi yapılmıştır?
  7. Define bulunamadığında Gölün eski hale getirilmesi için ne tür tedbirler alınmıştı? Gölü eski hale getirme imkânı var mıdır? Eski hale getirmenin maliyeti nedir ve bu maliyet sorumlulardan tahsil edilecek midir? Eski hale getirmek mümkün değilse bu doğa katliamının sorumluları bunu nasıl tazmin edecekler veya ettirilecek?
  8. Bu katliama izin veren yetkililer hiçbir şey olmamış gibi pişkin pişkin makamlarında oturmaya devam edecekler midir?

Tüm bu sorular cevap bulmayı bekliyor. Peki bu sorulara cevap bulabilecek miyiz? Bence hayır. Derin bir sessizlikle olayın üstü kapatılmaya ve unutturulmaya devam edilecektir.

Olan da dipsiz göle olduğuyla kalacaktır. Bunu nereden mi biliyoruz. Güzel ülkemin dağlarına bakınız. Her yerinin kemirilmiş gibi maden/taş ocaklarının enkazlarıyla dolu olduğunu göreceksiniz de oradan biliyorum.

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/dipsiz-golun-katledilisi/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*