DOĞAN: Kazanılmış haklar geri alınamaz

DOĞAN: Kazanılmış haklar geri alınamaz

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Av. İzzet Doğan “2014 yılından beri toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu hizmetten yararlanmaları kazanılmış hak olup kaldırılamaz” dedi.

Türkiye genelindeki tüm özel halk otobüslerinin yalnızca her ayın 1’i ile 4’ü arası ücretsiz yolcu taşınacak olması ve bu günler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın kamu araçlarını kullanmalarını veya alternatif toplu taşıma  araçlarını tercih etmelerinin istenilmesi kabul edilemez olduğuna değinen Doğan ayrıca bu hakkın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza 2014 yılından beri tanındığının altını çizerek: “Ülkemizde 4 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği kapsamında Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalanıyor. Türk vatandaşı olan altmış beş yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma uygulamasına devam ediliyor. Yönetmenlik halen yürürlükte olduğundan Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği’nin aldığı karar uygulanamaz” dedi.

Doğan açıklamalarını sürdürerek: “Vatandaşlara verilen hak geri alınamaz. Şehit ve gazi aileleri, emniyet ve basın mensuplarının ücretsiz taşımadan yararlanmaları gibi zaten geçim sıkıntısı içinde olan Emekli vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz için de bu hakkın sürdürülmesi zorunludur. Özel Halk otobüslerinin esnafının zararı varsa ilgili bakanlık tarafından destek ödemeleri artırılmalıdır. Zaten çok dolu olan kamu otobüslerine birde Halk Otobüslerine binemeyen yolcuların eklenmesi sonuçta toplu taşımanın işkenceye dönüşmesine yol açacaktır” dedi.

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı

Em. Hakim İzzet Doğan

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*