Ekspertiz ücretleri tırmanışa geçti: Araca bakmak 3 bin lira!

Vatandaşlar araç alacağı zaman satılan otomobil güncel durumunu belirlemek için oto ekspertiz firmalarına gidiyor. Ancak ekspertiz ücretleri ise son günlerde tırmanışa geçmiş durumda…

Peki böyle bir durumda vatandaş ne yapmalı? İşte detaylar…

Milliyet.com.tr/ ÖZEL Sıfır araç üretiminde yaşanan aksaklık vatandaşları ikinci el otomobil alımına yönlendirdi. Hal böyle olunca ikinci el otomobil almak isteyen vatandaş aracı almadan önce ekspertiz firmasına götürüyor. Ekspertiz ücretleri ise son günlerde tırmanışa geçti. Fiyatlar firmadan firmaya değişiklik gösterirken ekspertiz ücretleri 3 bin liraya kadar çıkmış durumda. Bu duruma çok sayıda vatandaş tepki gösterip şikayet ediyor. Peki böyle bir durumda vatandaş ne yapmalı?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “İkinci el oto satışlarında ekspertiz zorunluluğu getirildi. Bu şu açıdan çok önemli. Raporu yazan ekspertiz firması ya da kişi araçta daha sonra ortaya çıkacak ayıplardan sorumlu oluyor. Dolayısıyla fiyatların yükselmesi ikinci el oto piyasasında araç almak isteyenlerin tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılması olarak tezahür etmiştir.

Yani burada zorunlu olarak satın alacağı araca ekspertiz yaptıran tüketici oldukça ciddi bir meblağ ödemekte karşı karşıya kalmakta, ücret ödemekten kaçındığı takdirde araçta ortaya çıkabilecek risklerle baş başa bırakılmaktadır. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı’nın, yetkililerin oto ekspertiz ücretine belirlenecek bir skalaya göre tavan ücret uygulaması yerinde olacaktır.

Haberin tamamı için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ekspertiz-ucretleri-tirmanisa-gecti-araca-bakmak-3-bin-lira-6857936

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*