Emlakçılardan Çağrı: Kira Artışları Durdurulsun!

@AydinlikGazete‘ne yer alan haberde; Yüzde 25’lik zam sınırının kalkmasıyla Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği (EMLAKDER) Başkanı Güllü; Kira artışının önüne geçilmesi için “Tavan Fiyat Uygulaması”nı önerirken, fiyatların yüzde 20 arttığını belirten ATEM Başkanı Akçam, TÜFE oranının üzerinde zamlar yapıldığını ve fahiş fiyatları önlemek için en yüksek seviyede olan kira fiyatlarındaki artışların 2 yıl durdurulması gerektiğini vurguladı.
Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Emlak ve Kiracı Sorunları Derneği (EMLAKDER) Başkanı Av. İbrahim Güllü, yüzde 25 sınırının ve kaldırılmasının etkilerini Aydınlık’a anlattı. Sınırlamanın, enflasyonun bir miktar düşmesine katkısı olmuş olsa da birçok zararı olduğunu dile getiren Güllü, “Adalet sisteminin ve toplumun huzuruna dinamit yerleştirmiştir.” ifadelerini kullandı. Güllü, “Adli sistemin tıkanmasına neden olmuştur. 3 ya da 6 aylık sürede karar verilmesi gereken dosyalar 1-2 yıla sarkmaya başlamıştır. Çünkü olması gerekenin 4-5 katı fazla dava olmuştur.” açıklamasını yaptı. Kanunun kalkmasıyla ev sahiplerinin maddi kayıp telafisi için kira tespit davası açacağını öne süren Güllü, sorunun çözülmeyeceğini iddia etti.
Kira artışının önüne geçilmesi için “Tavan Fiyat Uygulaması”nı öneren Av. İbrahim Güllü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim insanımız maalesef referans fiyat esas alıyor. Mesela 10 bin lira kira geliri olan ev sahibi yan taraftaki ev sahibinin dairesini 20 bin liraya kiraya verdiğini gördüğü anda kiracı üzerinde baskı kurmaya ve kirayı artırmaya çalışıyor. Kira artışlarını durdurmanın kısaca çözümü, bölgesel anlamda ve büyüklüklerine göre kiralarda bir üst sınır belirlenmesidir. Mesela denilmeli ki şu bölgedeki 1. sınıf ev en fazla 15.000 TL’ye kiraya verilebilir. Bu tedbir belirli süre ile getirilmelidir.”
0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*