İnternet Hızı Nasıl Tespit Edilir?

İnternet Hızı Nasıl Tespit Edilir?

Öncelikle Wifi ile modeme bağlanan bir pc ile yapılan hız ölçümü gerçek değerleri vermeyecektir. WİFİ ile kayıp paket sayısı çok fazla olacağı ve çevre etkenleri de etkili olacağı için bu şekilde yapılan bir ölçüm hatalı olacaktır.
Ağ kablosu ile modeme bağladığımız bir bilgisayarda, öncelikle tüm tarayıcıları ve programları kapatarak, açacağımız bir tek internet  tarayıcısından  https://www.hiztesti.com.tr/ veya https://www.speedtest.net/ sitesine giriş yaparak test işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Karşımıza çıkan ölçüm sonuçları bize internet hızımızı doğruya yakın bir şekilde verecektir. Bu sonuçlar internet servis sağlayıcı firmanın taahhüt ettiği hızlarla bire bir eşit olmayacaktır. Bunun da sebebi, internet hızını etkileyen çok fazla etken bulunmaktadır. Ana dağıtıcıya olan uzaklığınız, alt yapının sağlamlığı, bulunduğunuz binanın kablo tesisatı, dağıtıcı kutudaki abone sayısı vs. gibi birçok sebep internet hızınızı direk etkileyecektir.

Düşük hızlı internet sorununda neler yapılmalı?

Genelde firmalar sözleşmelerde ve kampanyalarda 16 Mbs –kadar, 32 Mbs –e kadar gibi cümleler kurmaktadırlar. Belirli aralıklarla yapacağınız hız testlerinde eğer sonuçlar bu rakamların %50 sinin altında çıkıyor ise bunu internet servis sağlayıcınıza öncelikle arıza kaydı olarak bildirmeniz gerekmektedir. Teknik destek talebinize istinaden size internet hizmeti veren dağıtıcı kutuya kadar hız ölçümü gerçekleştireceklerdir.  Eğer kutuya gelen hız yüksek olduğu halde sizin kullandığınız internet hızı kutuda ölçülen hızdan daha düşük ise büyük ihtimalle sorun evinize ya da işyerinize giden tesisatta sorun olmasından kaynaklı olacaktır. Binanız eski ise kullanılan tesisat ve kablolama zaman içinde yıpranmış olabilir. Bu durumda bir elektrikçi ya da bilgisayarcıdan destek alarak kablo tesisatınızı yenilemeniz gerekebilir.

Tüm işlemleri yaptınız kablo tesisatınızı hatta modeminizi dahi değiştirdiniz, fakat hızda hala bir yükselme olmuyor ise ve bunun firma taraflı kaynaklandığından emin iseniz, bu durumda yapmanız gereken öncelikle İnternet servis sağlayıcısına sorununuzu tekrar tekrar bildirmek, yine çözüme ulaşamıyor iseniz BTK’ın https://tuketicisikayet.btk.gov.tr/

adresinden şikâyetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.bilmader.org/internet-hizi-nasil-tespit-edilir/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*