Kokuşma

KOKUŞMA

Uçamıyorsan, koş; koşamıyorsan, yürü. Eğer yürüyemiyorsan, sürün; ama hareket etmeye devam et. Geleceğe ilerlemeyi sürdür.” Martin Luther King.

Dünyaya yön vermiş büyük liderlerden Martin Luther King’in bu serlevha sözü çok şey anlatmaktadır.

Bir toplumun başına gelebilecek en büyük felaket, ne yeraltı ne de yerüstü kaynaklarının olmaması değildir. En büyük felaket eğitimli ve idealist ruhlardan yoksun topluma sahip olmasıdır.

Sokak röportajlarına baktığınızda insanımızın ne kadar cahil, bilgisiz ve çevresinde olup bitenlerle ne kadar alakasız olduğu görmekteyiz. Düşünün en basiti % 99 civarında Müslüman olduğu söyleyen, dini konular olduğunda mangalda kül bırakmayan insanımız, İslam’ın temel şartlarını bilmiyor.

Bu kadar eğitimsiz bir nesil nasıl yetişti oturup düşünmek lazım.

Günümüz insanının temel sorunu da budur. İdealsiz, gayesiz, yaşamak için yaşayan bu ruhlar her şeyi maddiyatta arar ve bedeni duygularla hareket ederler. Ruhun derecaatı hayatına giremedikleri gibi topluma faydalı olmanın güzellik ve huzurunu da yaşayamazlar.

Hayatına yön verememiş, istikrara kavuşamamış ruhların ne kendilerine ne de topluma verecekleri hiçbir şey yoktur. İçten içe bu talihsizlerin ruhlarının kokuşacağından da şüphe etmemek lazım. Kokuşmuş ruhuyla hassasiyetini ve duyarlılığını kaybetmiş insan için dünya yıkılsa önemi olmaz yeter ki nefes alsın, karnı doysun.

Ama toplum için çalışan, dinamizmini hiç kaybetmemiş, aktivist ve idealist ruhlar öyle mi? Sürekli hareket halinde olduklarından kendilerini sürekli yeniler, yeni yeni aşamalar kaydeder, yeni başarılara yelken açarlar. İleri daima ileriye doğru yürürler.

Yelken açtıkları ufku aşmanın, zirveye ulaşmanın çabası içinde sürekli aktivite halindedirler.

İnsanlar bilmezler ki; rahat zahmette, zahmet rahattadır. Bilselerdi okurlardı, bilselerdi öğrenirlerdi, bilselerdi uygulardı, bilselerdi harekete geçerlerdi.

İdealist ve aktivist olmayan kişide ne vatan sevgisi ne de millet sevgisi aramak da boş bir hayaldir.

Kokuşmamak istiyorsanız: Durmayın harekete geçin. Kendinizi aşın!

Bakın Kur’an ne diyor: “Herkesin yöneldiği bir yön vardır, haydin öyleyse hep iyiliklere koşun yarışın…” (Bakara: 148)

İyiliğe koşan güzel insanlardan olmak ve olmanız dileğiyle…

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/kokusma/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*