Milletin Büyüklüğünün Ölçüsü

Milletin Büyüklüğünün Ölçüsü

“Bir milletin büyüklüğü ve  gelişimi, hayvanlarına nasıl davrandığıyla anlaşılabilir.” Mahatma Gandhi

Gandhi ne güzel bir tespitte bulunmuş. Bir toplum düşünün ki, insanlar, kuşlar, ağaçlar, hayvanlar iç içe ve huzur içinde. Böyle toplumlar huzur toplumudur.

Toplumun hayvanlara davranış tarzı milletin büyüklüğünün ölçüsüdür. Bugün güzel ülkemizde maalesef hayvanlara gerekli önem verildiğini söylemek mümkün gözükmemektedir.

Günlük hayatımızda birisini aşağılamak için o kişiye “hayvan” denilmektedir. Halbuki hayvan aşağılama aracı olmaması gerekir. Kültür yapımızın bozukluğu hemen kendini göstermektedir.

Ülkemizde hayvan sevgisi çoğunlukla medeni bir toplum inşasında oynadığı önemli rol ışığında değerlendirilir. “Hayvanları sevmeyen insanları da sevmez.

Ülkemizde medya aracığıyla hayvanlara yapılan işkenceleri gördükçe insanlığımdan utanıyorum. Halen hayvanlara ilişkin bir yasanın çıkartılmamış olması da düşündürücü.

Hayvanlarla birlikte yaşamayı, havyana saygı duymayı, sevmeyi ne zaman hayata geçireceğiz bunu o kadar çok merak ediyorum ki.

Birgün bunu başaracağımızı ve medeni ülkeler seviyesinde hayvan haklarının ele alınacağını, toplumun tüm katmanlarıyla olaya sahip çıkacağını umuyor ve bekliyorum.

O günleri görmek ümidiyle,

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/milletin-buyuklugunun-olcusu/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*