Ölçüde Adil Olabilmek  

Ölçüde Adil Olabilmek

 İnsanların hayatlarını, davranışlarını şekillendiren değerler vardır. İnanç, ahlak, vicdan, adalet anlayışı gibi.

Bunların içinde insanın vermiş veya verdiğini söylediği öncelik itibariyle inanca ait değerler ön plandadır.

Çağları aşıp gelen gür sesiyle Kur’an-ı Mu’ciz’ül Beyan kendisine inananlara yada inandığını iddia edenlere: “Ölçüyü tastamam yapın, (insanların hakkını) eksik verenlerden olmayın. Doğru terazi ile tartın. İnsanların hakkı olan şeyleri kısmayın. Yeryüzünde bozgunculuk yaparak karışıklık çıkarmayın.”

Kuran’a göre ölçüyü tam yapmamak yani kul hakkını yemek, yeryüzünde bozgunculuğa fırsat vermek anlamına gelir. Çünkü bu muhteşem mizana sahip kainatta her şey bir ölçü iledir. Ölçüsüz hesapsız hiçbir şey yoktur. O halde insan ölçüsüz, hesapsız olması yaratana bir baş kaldırıdır. Hile, aldatma, ölçü ve tartıda haksızlık yapma güven ortamını yok edip toplumu huzursuzluğa sevk eder. Hile ile iş yapıp insanların hakkını gasp edenler, ellerindeki malı yitirdikleri gibi, ahirette de hüsrana uğrarlar.

Peygamberimizin (s.a.v) ikazına kulak verelim: “Bizi aldatan bizden değildir.” Ölçüde hile yapıp, kar elde ettiğini zannedenler aslında hem bu dünyada hem de ahrette zararla karşılaşacaklardır.

Bu ruhla hareket eden nice güzel insanlarımız var. İşte bunlardan birisi de sattığı ürünü koyduğu kağıt zarfı da ürün değerine satmasın diye tartıda tartı taşının altına aynı kağıttan koyan Tebrizli dedemiz gibi.

Çarşıyı denetlemek üzere çıkan Hz. Ömer’in bir anne ile kızı arasındaki konuşmalarına şahit olur. Anne kızına süte su karıştırmasını emrediyor. Ancak kız: “Anne Ömer’den kork” deyince,

Anne :”Kızım Ömer nerden görecek” cevabını verir.

Bu defa kız: “Anne Ömer görmüyorsa Allah da mı görmüyor” cevabını verir.

İnsanlar ölçü ve tartısında hile yapan kişileri eninde sonunda fark eder ve ondan alışverişi keser. Güvenleri yok olur ve ona karşı temkinli yaklaşır. Sahtecilikleri ortaya çıktığı ve topluma yayıldığında herkes ondan alışverişi keser.

Ölçüde ölçüsüzlük yapanlar Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgur’dan olan kişi gibidir.

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/olcude-adil-olabilmek/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*