Palikarya Yaygaracılığı

PALİKARYA YAYGARACILIĞI

Senin gibi hile yoluna başvurmuyorsam, bu yolu bilmediğimden değil, benim yolum olmadığından. Hz. Ali (r.a)

Osmanlılar dönemi bir grup varmış. Hırsızlık yapar sonra hırsız var diye bağırırlarmış. Adam bıçaklar, katil var diye bağırıp kendilerini aklarmış. Bunlara palikarya yaygaracıları denilirmiş.

Hırsızdır ama başkasının hep hırsız olduğunu söyler. Küfürbazdır, ama başkasının küfürbaz olduğunu vurgular.

Psikoloji de yansıtma diye tabir edilen ruhsal bir hastalık olan paranoyak kişilik bozukluğunun yaygın uygulanma halidir palikarya yaygaracılığı.

Bu hastalığın toplumsal tehlike boyutu ise, palikarya yaygaracılığı ruha sahip kişilerin bulunduğu mevki ve toplumsal kategorideki varlığı ile birlikte çoğalır veya azalır. Bu yaygaracılığın yaygın olarak uygulanması hali ise toplumun felaket noktasıdır.

Bu hastalığın en temel özelliği, hastanın esas olarak kendinde bulması gereken kusurları başkalarında bulmasıdır. Kendine ait olan ne kadar kusur varsa başkalarına mal eder. Yani ona göre herkes “kirli”, o ise “sütten çıkmış ak kaşık”tır.

Aslında suçu başkasında arama yolu kolaya kaçıştır. Sorumluluğunu gizleme çabasıdır. Suçlu olduğunu bilerek kendi suçunu ört bas etmek ve böylece üzerine düşebilecek sorumluluktan kaçınma adına peşinen başkalarına suçu yüklemek ve böylece hem kendi vicdanına ve hem de başka vicdanlara karşı kendi masuniyetini ilan etme girişimidir.

Aslında bu kaçış kendi vicdanından kaçıştır.

Bu yaygaracı ruh o kadar tehlikelidir ki hak ile batılı, doğru ile yanlışı, suçlu ile masumu karıştırmaktadır. Bu yaygaracı ruhun ve güruhun elinde masumların terörist, teröristlerin de masum olması da kaçınılmazdır.

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/palikarya-yaygaraciligi/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*