Sigorta primlerinde artışa dikkat!

Son günlerde tüketiciler, anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinden, ‘sigorta teminat bedellerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz, eksik sigorta ile karşılaşmayın’ şeklinde mesajlar alıyorlar. Peki bu mesajların sebebi ne? Tüketiciler hangi konuda dikkatli olmalılar?

Enflasyon artışı nedeniyle vatandaşın sahip olduğu konut ya da araç gibi kıymetlerin değeri arttı. Bu artış sigorta sektörüne de yansıdı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Sigorta şirketleri vatandaşlara cep telefonlarına e postalarına mesajlar göndererek artan enflasyon nedeniyle poliçelerinin teminat limitlerini arttırmalarını öneriyorlar. Sigortalı bir hasar ile karşılaştığında bugün arabasının evinin eşyasının değeri artmış ama poliçe yapılırken daha düşüktü. Bundan birkaç ay önce. Bundan dolayı tartışma ortamının olmamasını sağlamak ve kendilerine ek bir gelir kapısı oluşturmak. Burada hukuken esas alınacak husus hasar anındaki sigorta değeri oluyor. Dolayısıyla sigortalanan menfaat değer artışında bulunduysa bununla ilgili tabii ki eksik bir prim söz konusu olacak, eksik bir bedel söz konusu olacak. Bu da sigortalıları mağdur ediyor. 400 bin liraya aldığı ve 400 bin liradan sigorta ettirdiği aracın değeri bugün 800 bin liraya çıktı. 500 bin liraya aldığı evi değeri bugün 1,5 milyona çıktı. o nedenle bir riske karşı kendilerine tam koruma isteyen vatandaşlarımız ek bir poliçe ödeyerek yaptırsınlar.” İfadelerini kullandı.

Videosunu izlemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız!

KAYNAK: https://www.cnnturk.com/video/turkiye/sigorta-primlerinde-artisa-dikkat

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*