Temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki aşırı fiyat artışlarına yönelik tedbirler neler olmalı

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğu 25.11.2022 tarihinde, temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki aşırı fiyat artışlarına yönelik Rekabet Kurumu incelemesi ve alınması gereken yeni önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Marketler yine fahiş fiyatlardan satılan Gıda ürünleri sebebiyle vatandaştan tepki toplamaya devam ediyor. Üreticide son 3 ayda 1 lira zam yapılan süte Market zincirleri yüzde 40’a kadar zam yaptı. Peki o faiş zamlı satışlar nasıl durdurulacak TVNET ekibinden Yunus Emre Şahbendaroğlu bu soruyu uzmanına yöneltiyor.

Tükonfed Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu;

Son dönemlerde yine marketteki etiket fiyatları gündem olmaya başladı. Üreticide fiyat artmıyor ancak marketin etiketi neredeyse haftada bir, ayda birkaç kez değişime uğruyor. Özellikle de son dönemlerde süt üreticileri süte gelen zammın 1 lira olduğunu söylüyor fakat markette 3 ay içerisinde süte yaklaşık yüzde 40’lık bir zam yapıldı. Sadece bu süt değil, süte peynire ve birçok üründe zam hala daha devam ediyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu; Ben dün akşam bir büyük zincir markette fiyat kontrolleri yaptım. Şurada gördüğünüz 30’lu yumurta inanın 80 liraya çıkmış.

Dövizde aşırı bir artış yok. Her zaman bahane edilen mazot fiyatlarında düşme oldu. Personel giderlerinde bir artış yok. Temmuz ayından sonra yapılmadı. O halde bu neyin zammı? Vatandaş bunu soruyor. Elimde tuttuğun şu peynir bu markette fiyatı 120 lira. Bakın burası yerel bir market ama o çok mağazalar zincir Marketlerinin bazılarında inanın sizi temin ederim 200 lira 220 liraya çıkmış. Beyaz peynir kahvaltının olmazsa olmazıdır.

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*