Tövbeler Tövbesi

Tövbeler Tövbesi

Kelime anlamı ile tövbe; “işlediği bir günahtan ya da suçtan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya karar verme”” bir daha günah ya da suç işlememeye söz vermek” anlamlarındadır.

Kur’an-ı Kerim de Nur Suresinde “Ey iman edenler, hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz!” ayetinde tövbe tavsiye edilmiş. Ancak hepiniz toptan sözü dikkatimi çekti. Niçin hepiniz toptan sözüne vurgu yapılmış? Neden tövbe edin değil de toptan kelimesi kullanılmış. Üzerinde durulması gereken bir husus.

Bir toplumda işlenen suçlar, yapılan zulümlerin izalesi, ortadan kaldırılması sadece suçu işleyenin tövbe etmesiyle bitmiyor. Zulme ve suça susarak, kayıtsız kalarak, göz yumarak ortak olanların hala uyanmamış olmasıyla devam ediyor. Öyle günahlar, suçlar ve zulümler vardır ki, toptan tövbe etmeden izale olmayacak.

O yüzdendir ki kişisel günahlardan tövbe etmenin yanında bilerek yada bilmeyerek ortak olduğumuz günahların affına neden olunması açısından toptan tövbe etmek çok hayati bir konu.

Milletlerin, kavimlerin başına gelen felaketler, bireysel günahlardan değil toptan işlediğimiz ve seyirci kalarak ortak olduğumuz günahlar nedeniyledir.

Toplum olarak acaba ne kadar bu işin farkındayız? Çevremizde olup biten bu kadar usulsüzlükler ve vurdumduymazlıklar varken başımıza gelen/gelecek felaketlerden dolayı ne kadar sorumluyuz hiç düşündük mü?

Tüm dini ve mer’i kanunlarda suçlar, günahlar sayılmıştır. Yani neyin doğru neyin yanlış olduğunu herkes bilmektedir. Ben bilmiyordum, farkında değildim demek artık mümkün değil. Çünkü bilgi çağında artık her şey tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor.

Mesala; bir insanı öldürmenin suç ve çok büyük günah olduğunu bilmeyen var mıdır?

Dinimizde de günah olan suçlar vardır. Mesela; Hırsızlık. Hırsızlığın günah ve affedilemeyecek suç olduğunu tüm Allah’a ve Kuran’a inanan Müslümanlar bilir. Hırsızlığın dinimizde yerinin olmadığını herkes bilir. Yani hırsızdan Müslüman, Müslümandan hırsız olmaz. Bir insan hırsızlık yapıyorsa İslami inancı yoktur. Yada varmış gibi gösteren bir münafıktır. Ki bu daha ağır bir durumdur.

Bunun gibi daha yüzlerce suç vardır ki toplumu zehirleyen. Hırsızlık, cinayet, işkence, adam kayırmalar, iltimas, rüşvet, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, cinsel tacizler vs.

Toplum bu suçlardan ve suç örgütlerinden ve buna sessiz kalan sessiz suç ortaklarından temizlenmedikçe huzurlu bir toplum olması mümkün olamayacaktır.

İşte bu gerçeği tüm çıplaklığıyla bizlere bildiren ve tavsiye eden yüce kitabımız toptan tövbeye bizleri davet etmektedir.

Buna anlayabilmek, idrak edebilmek de çok önemlidir.

İçimizdeki dünyasını 3 kuruşluk menfaat için satan beyinsizler yüzünden bizleri daha ne felaketler bekliyor acaba? Tövbeler tövbesi.

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/tovbeler-tovbesi/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*