Tüketici Bülteni – 22

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TATİL DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT, PARANIZ BOŞA GİTMESİN

Tükonfed Başkan Vekili Av. İbrahim Güllü tatilcileri uyardı. “Bir mal ve hizmetin belli bir değeri vardır. Eğer piyasa şartlarının çok altında sunulan bir hizmet varsa mutlaka sıkıntı vardır ya da vaadedilen şekilde bir hizmet alamayacağınız bellidir. Piyasa şartları belli, tüketicimiz bile bile kendini kandırmasın. Çok uygun fiyatlı ilanlara tereddüt ve şüpheyle yaklaşılmasında fayda var. Özellikle sosyal medya platformlarında alışveriş yapılan işletmelerin çoğunda bu sahteciliği, dolandırma ve kandırmayı görüyoruz. Sosyal ağlardan ziyade web ve ticari siteler üzerinden alışverişi ve hizmet alımını tercih etmeliyiz” dedi.

TOGG’U ÜÇ KATINA SATMAK İSTEDİ, İNCELEME BAŞLATILDI

TUKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüketicilere tavsiyem, bu tür karaborsacılarla karşılaştıklarında ilanların ekran görüntüsünü alsınlar ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na şikayetlerini iletsinler” dedi

YÖK, VAKIF ÜNİVERSİTELERİNE ZAM KONUSUNDA UYARIDA BULUNUYOR

Yükseköğretim Kurulu tarafından vakıf yükseköğretim kurumlarına gönderilen bir yazıda, bazı vakıf üniversitelerinin eğitim ve öğretim ücretlerine enflasyon oranının üzerinde zam yaptığına dair şikayetlerin olduğu ifade edildi. Yazıda, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Mütevelli Heyetlerinin, eğitim ve öğretim ücretlerinin belirlenmesi sürecinde kâr amacı güdemediklerini gösteren mevzuat düzenlemelerine atıfta bulunuldu.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu; “Tüketici Mahkemesi’nden çok önemli bir karar çıktı. Emsal olacak bu karara göre, fahiş zamları kabul etmeyen veliler mevzuata uygun şekilde yüzde 65 özel okul eğitim ücretini ekleyip bunu okula gönderdiği takdirde kaydın acilen yenilenmesi gerekiyor. Mahkeme bu yönde karar verdi ve emsaldir bu karar. Birçok özel okul maalesef Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği TÜFE oranında yani yüzde 65 oranında artışla yetinmedi. Bunu yüzde 100, yüzde 200 uygulayanlar var. Veliler ödeyemeyince çocuklarının kaydı yapılmıyordu. İşte bu karar kaydın yapılma zorunluluğunu getirdi” ifadelerini kullandı.

ETİK KÜLTÜRÜ YAYGINLAŞTIRILMALI

Tüketici Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Şeffaf ve Etik Derneği Başkanı Mehmet Tulga DÜLDÜL 25-31 Mayıs Etik Haftası ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun kurulusuna ilişkin 5176 sayılı Kanunun, 25 Mayıs 2004 tarihinde TBMM’nde kabul edildiğini belirten Başkan Düldül, kurulun, kamuda etik kültürünü yerleştirmek üzere çalışmalar yapmak veya  yaptırmak, bu konuda yapılacak çalışmalara destek olmak ve etik uygulamayı gözetlemek görev ve yetkisi çerçevesinde, 2008 yılından itibaren her yıl 25 Mayıs gününün ülke genelinde “Etik Günü”, aynı günün yer aldığı haftanın da “Etik Haftası” olarak kutlanılmasını kararlaştırdığını ifade etti.

ANSEV’DEN TÜKONFED’E ZİYARET

Anadolu Bir Yudum Sevgi Derneği Başkanı Derya Reyhan Koç ile Yönetim Kurulu Üyeleri Evin Çelik ve Ayşe Tamer Tüketici Konfederasyonu’nu ziyaret etti.

ANSEV Başkanı Derya Reyhan KOÇ, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ziyarette işbirliği kararı çıkarken, Başkan Vekilimiz Av. İbrahim GÜLLÜ kendisine ait HADSİZ isimli kitabını imzalayarak hediye etti.

MADDE BAĞIMLILIĞI EN BÜYÜK TEHLİKE!

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) Başkanı, Sosyolog/Eğitim-Aile Danışmanı Rukiye ORHAN  özellikle son yıllarda gittikçe artan madde bağımlılığının çocuklar ve gençlerin önündeki en önemli tehlikelerden biri olduğuna dikkat çekti.

ORHAN;  maddenin kötüye kullanımını; yasal olmayan bir maddenin (örn. esrar) kullanılmasını ya da yasal olan bir maddenin (örn. alkol) zarar verici boyutta kullanılmasını ifade ettiğini belirtti.

AYM KARARI RESMİ GAZETE’DE: PANDEMİDE KESİLEN CEZALAR İADE EDİLECEK

Salgın döneminde alınan tedbirlere uymayanlara, Kabahatler Kanunu ve Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği idari para cezalarının uygulandığı aktarılan kararda, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un yürürlüğe girmesinin ardından geçici 4’üncü madde kapsamında henüz ödenmemiş cezalardan vazgeçildiği, ödenmiş olanların ise geri ödenmeyeceğinin hüküm altına alındığı ifade edildi.

Anayasa’da eşitlik ilkesinin güvence altına alındığına işaret edilen kararda, benzer durumda olanlara uygulanan farklı düzenlemelerin nesnel ve makul bir temele dayanması gerektiği vurgulandı.

DEPREM VE PANDEMİDEN SONRA TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR: FİYATI 320 BİN LİRADAN BAŞLIYOR!

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “Özellikle pandemi döneminde karavana olan talep arttı, deprem ertesinde bu daha da katlanarak çoğaldı. Tabi bu arada karavan sahiplerinin bu araçlarını park edebilecekleri yer sorunu da baş gösterdi.

Bu konuda İspark kısıtlama getiremez, ne var ki karavan sahiplerinin fahiş otopark fiyatlarına müdahale edilmeli, gerekirse karavancılar kendi aralarında birleşerek park yeri oluşturmalı ve kendi aralarında uygun fiyatlı park hizmeti vermelidir.”

ÇEK İBRAZ SÜRESİ UZATILSIN

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ, deprem bölgesindeki gerçek ve tüzel kişilerin çeklerinde, ibraz sürelerinin 9 Haziran’a kadar durdurulduğunu hatırlattı. Ölmez, 9 Haziran tarihinin en az 3 ay daha uzatılması gerektiğine vurgu yaptı.

ODAKLANMA SORUNUNA DAVETİYE ÇIKARMAYIN!

Eğitim Sorunları Derneği (ESODER) Başkanı & Sosyolog/Eğitim-Aile Danışmanı Rukiye ORHAN, LGS için tavsiyelerde bulundu. Sınav öncesi 7-8 saatlik genel tekrar videolarına ağırlık veren öğrencilere seslenen Orhan, “Sınava son bir gün kala öğrencinin kafasını kurcalayan bir konu veya soru varsa bakılabilir. Ancak kafasında soru varken odaklanma sorunu yaşayabilir” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*