Tüketici Bülteni – 34

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketicileri ilgilendiren konularda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

TÜKONFED BAŞKAN VEKİLİ AV. İBRAHİM GÜLLÜ “AİRBNB” VE “E-TİCARET SİPARİŞLERİNİN İPTALLERİ” KONULARINI DEĞERLENDİRDİ.

TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ HaberTürkTV canlı yayınında Oylum Talu’ya airbnb ve e-ticaret sitelerinin tüketicinin siparişlerini haksız iptallerini değerlendirdi.

TİCARET BAKANLIĞI E-TİCARETTE SİPARİŞ İPTALLERİNİ YAKIN TAKİBE ALDI

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre olarak sipariş iptalleri neticesinde tüketici mağduriyetine sebep veren firmalara yapılan denetimler neticesinde bakanlık tarafından 2023 yılında 44 firmaya toplamda 78.530.902 TL idari para cezası uygulandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ticaret Bakanlığı olarak, girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi gerekçelerle ya da fiyat artışlarından yararlanarak daha fazla kar elde etme amacı ile ödemesi yapılan siparişlerin stokta bulunmama gibi gerekçelerle iptal edilmesi neticesinde tüketicilerimizi mağdur eden uygulamalar başta olmak üzere mesafeli sözleşmelerde cayma hakkı kullanımında bedel iadesi ile teslim ve ifa yükümlülükleri sıkı bir şekilde denetlenmektedir. Bu kapsamda 2023 yılında denetlenen 61 firmadan mevzuata aykırı uygulamaları tespit edilen 44 firmaya toplam da 78 milyon 530 bin 902 lira idari para cezası uygulanmıştır.”

APARTMAN, SİTE YÖNETİCİSİNİN ARTAN GİDERLERE KARŞI EK AİDAT TOPLAMA YETKİSİ VAR MIDIR?

Apartman Ve Site Yöneticileri Ve Sakinleri Derneği (ASİYED) Başkanı ve Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili (TÜKONFED) Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ, vatandaşları bilgilendirmek için en çok merak edilen sorulardan biri olan “ek aidat” konusunda bir yazı kaleme aldı. Av. GÜLLÜ yazısında özetle; yöneticinin keyfince ek aidat toplama yetkisine sahip olmadığını belirtirken kimlerin hangi giderlerden sorumlu olduğuna da yazısında değindi. İlgili yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

DALBASTI; “EĞİTİMLİ PERSONEL İSTİYORUZ”

TÜKONFED Gıda Komisyonu Üyesi Gıda Mühendisi Aydan DALBASTI gıda sektöründeki üretim ve denetim noktasında kalifiye ve eğitimli personel ile çalışma yürütülmesi konusunun son derece önemli olduğuna dikkat çekti. DALBASTI, gıda güvenliği hakkında Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesinden Duygu TEKİN’e yaptığı açıklamalarda gıda güvenliği sistemini yürüten eğitimli teknik personellerin, gıda mühendislerinin, her aşamada gıda ve gıda güvenliğine yönelik mesleki ve iş başı eğitimlerini almış personel çalıştırmanın, kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 26.09.2023-KİRACI SORUNLARI VE KİRA ARTIŞLARI SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLMELİ?

Kanal V ekranlarında salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi programında bu hafta “Artan Kira Fiyatları ve Kiracı Sorunları” ele alındı.

Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘İN yaptığı programın bu haftaki konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TÜKONFED Emlak Komisyonundan Birgül ALTINER AKSAKAL ile TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ oldu.

Beyin Fırtınası Düşünce Kulübünden Eran TAPAN ve TÜKONFED Hukuk Ekibinden Halil GÜVEN programa telefon bağlantısı ile katkı sağladı.

Her hafta salı günü 19.30’da Kanal V ekranlarında yayınlanan Tüketici Gündemi programına soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu whatsapp hattı üzerinden iletebilirsiniz.

TUZAĞA DÜŞMEYİN

Endonezya ülkesinin yerel çevrim kodunu haiz bir telefon numarasından Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın AĞAOĞLU’NA mesajla ulaşan dolandırıcılar ünlü bir Türk firmasının yöneticisi olduklarını belirterek, iş vaadiyle AĞAOĞLU’NU dolandırmaya çalıştı. AĞAOĞLU karşıdaki kişilerle iletişime devam ederek kim olduklarını anlamaya çalışırken bir süre sonra karşı taraftan cevap gelmedi.

DHA’dan Melihcan ÇALIŞKAN ve Feridun AÇIKGÖZ’e açıklamalarda bulunan AĞAOĞLU, bunun bir tür bankacılık dolandırıcılık yöntemi olan oltalama (phishing) olabileceğini, vatandaşlarımızın bu kişilerle iletişim kurmaması ve herhangi bilgilerini bu kişilerle paylaşmamaları tavsiyesinde bulundu.

DÜNYANIN İLK 3D BASKILI VEGAN SOMON BALIĞI MARKETLERDE SATIŞA SUNULMAYA BAŞLANDI

chip.com.tr ‘nin haberine göre; 3D baskılı vegan somon balıklar Avusturya süpermarketlerindeki raflarında yerlerini aldı. Gıda teknolojisi girişimi Revo Foods tarafından üretilen ve “THE FILET – Inspired By Somon” (FİLETO – Somondan İlham Almıştır) adı verilen alternatif balık filetosunun süpermarket raflarına ulaşan ilk 3D baskılı yiyecek olduğu söyleniyor. Bir açıklamada, şirketin CEO’su Robin SİMSA “Endüstriyel ölçekte 3D gıda baskısının dönüm noktasıyla birlikte, gıdanın tam olarak müşterinin ihtiyaçlarına göre üretildiği bir çağ olan yaratıcı bir gıda devrimine giriyoruz.” dedi.Diğer bazı ikame et ürünleri gibi, somon alternatifi de filamentli mantarlardan gelen mikoproteinden üretiliyor. Ürün çeşitli vitaminler ve ilham aldığı hayvan gibi gibi omega-3 yağ asitleri içeriyor. Ayrıca, aynı miktarda normal somondakine göre daha az olsa da 100 gramında 9,5 gram ile protein açısından da yeterli olduğu kabul ediliyor. 

OVP (Orta Vadeli Program) LOKOMOTİF OLACAK MI?

Yeni Orta Vadeli Programa bina tamamlama sigortasının yaygınlaştırılması hedefi girdi. Buna göre sigortacılar denetim rolü üstlenecek. İnşaatın tamamlanmaması durumunda tüketiciye konut bedelini ödeyecek. Sigorta şirketi inşaatı bitirip konutu teslim de edebilecek. Akit Haber’den Adnan SULAR’a açıklamalarda bulunan TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU “Tüketici tamamlama sigortası güvencesi vermeyen şirketten konut almasın.” dedi. Bu hedef ile inşaatı devam eden konutların yarım kalması sorununun önüne geçilmeye çalışıldığını ifade eden AĞAOĞLU bunun barınma sorununun çözümüne yönelik atılmış güzel bir adım olduğunu belitti. 

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Trafik sigortasına dair mevzuatta yapılan değişiklikle birlikte artık azami prim tutarları Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme, Denetleme Kurulu tarafından belirlenecek. TÜKONFED Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan BAĞCI, CNNTÜRK canlı yayınında konuya dair açıklamalarda bulundu. BAĞCI, yeni yönetmelikle birlikte halihazırdaki birtakım sorunların çözüme kavuşmuş gözüktüğünü ifade etti. 

KADAK: “ARABULUCU, HÂKİM DEĞİLDİR”

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Arabulucu-Avukat Abdullah KADAK, 1 Eylül 2023’ten itibaren kira uyuşmazlıkları ihtilaflarında davadan önce arabulucuya başvuru yapma zorunluluğunun getirilmesine ilişkin Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi’nden Duygu TEKİN’e açıklamalarda bulundu. Ev sahibi ve kiracıyı belirli noktada buluşturan arabuluculuk uygulamasının adaletli bir şekilde işleyeceğine olan inancı içinde barındırmayan kesime seslenen Av. KADAK, “Arabulucu hâkim değildir, uyuşmazlığa ilişkin hüküm ve karar vermez.” şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE’MİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA DAHA İYİ YARGI

İnsani Değerler Derneği Başkanı Prof.Dr. Abdulkadir GÜLLÜ’nün Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında daha iyi bir yargı temennisine ilişkin kaleme aldığı yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. 

GERİYE DÖNÜK KİRA TESPİT DAVASI

TÜKONFED Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim GÜLLÜ’nün Türk Borçlar Kanununun 344/3 ve 345 maddeleri uyarınca açılan davaların zamanına ve geriye dönük etkisine yönelik yazıya konfederasyonumuzun web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

KONUTTA FAHİŞ FİYAT UYGULAMASINA BÜYÜK CEZA

ankaramasası.com ‘dan Murat SALTAN’ın haberine göre; son dönemde satılık ve kiralık konut fiyatlarında fırsatçılar tarafından yapılan fahiş artışlar sebebiyle spekülatörlerle mücadele kapsamında bakanlık devreye girdi.Ticaret Bakanı Yardımcısı Mahmut GÜRCAN, ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulayarak spekülasyon yapan bir kişiye 349 bin TL idari para cezası uygulandığını açıkladı. Kanal V – Tüketici Gündemi – 19.09.2023Kanal V ekranlarında salı günleri yayınlanan Tüketici Gündemi programında bu hafta “Artan Gıda Fiyatları ve İmei/Harç Mağdurlarının Sorunları” ele alındı.Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘İN yaptığı programın konukları TÜKONFED Genel Sekreteri Semih TÖMEN, Şeffaf ve Etik Derneği (ETİKDER) Başkanı ve TÜKONFED Başkan Yardımcısı Mehmet Tulga DÜLDÜL ile TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ oldu. TÜKONFED Başkanı Aydın AĞAOĞLU ve TÜKONFED Beyin Fırtınası Düşünce Kulübü Başkanı Eran TAPAN telefon bağlantısı ile haftanın gündemini değerlendirdi.

Her hafta salı günü 19.30’da Kanal V ekranlarında yayınlanan Tüketici Gündemi programına soru ve görüşlerinizi 0 850 777 0 300 nolu whatsapp hattı üzerinden iletebilirsiniz.

 KASKO MASRAFLARI EL YAKIYOR

Kasko ve Trafik Sigortası masrafları el yakıyor. Ortalama kasko 70 Bin TL olurken sigortaya her ay %2 zam geliyor. AkitTV’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın AĞAOĞLU aynı dönem içinde poliçe primi artışı yapılamayacağı konusunda uyarılarda bulundu.

REKLAM KURULU YAPAY ZEKA REKLAMLARINI İNCELEMEYE ALDI

dijitalhaber.com.tr ‘nin haberine göre; Reklam Kurulu, yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamları incelemeye alındı. Kurul yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamları ilk kez gündemine alırken, Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, “Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu, vatandaşları mağdur edici davranışlar, tüketici algısını manipüle edici filler ile birlikte gündemine ilk kez yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamları almış bulunmaktadır. Bakanlığımız bünyesinde bulunan Reklam Kurulu’nun 12 Eylül 2023 tarihli 337 sayılı toplantısında görüşülen 138 dosyadan 120’si mevzuata aykırı bulunarak söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezasının yanında 12.231.507-TL idari para cezası uygulanmıştır.” denildi.  

PROF.DR. ÇOKSÖYLER: TÜKETİCİ MAKUL FİYAT, ÜRETİCİ GÜVENCE İSTİYOR

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Gıda Komisyonu Üyesi Prof.Dr. Fikret Nafi ÇOKSÖYLER, “Tüketici, makul fiyat ile güvenli gıdalar istiyor. Üretici, tam hasat anında fiyat dalgalanma ve oyunlarına uğramamak için güvence istiyor” dedi. Dünya çapında olumsuz bir rekora koştuğumuzu ifade eden ÇOKSÖYLER, “Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyonun genel ölçütüdür. Gıda enflasyonu ise gıda fiyatlarının Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki artışın üzerinde gitmesi olarak tanımlanabilir. Bu durumda dünyada bir rekora doğru gidiyoruz. Gıda enflasyonunun en yüksek olduğu 8-10 ülkenin içinde yer alıyoruz. Diğer ülkeler ise Venezuela, Zimbabwe, Mısır, Surinam gibi ülkelerden oluşmaktadır” diye konuştu.

ENERJİ PİYASASINDA SON DURUM NE?

Tüketici Konfederasyonu Enerji Komisyonu Başkanı Abdullah KOÇ, MEK TV’de (Milli Ekonomi Kanalı) Hanzade Figen AVCIOĞLU’NA enerji piyasasını değerlendirdi.

AĞAOĞLU: “ANLAŞARAK AVLANMAYA ÇIKMAMAK REKABET KANUNUNA AYKIRI”

İstanbul Gürpınar Balık Hali’nde gece balıkçılar alınan karar doğrultusunda denize açılmadı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın AĞAOĞLU konuyla ilgili DHA’ya yaptığı açıklamada, “Aralarında anlaşarak avlanmaya çıkmamaları ve yahut fiyat belirlemeleri de rekabet kanununa aykırıdır. Bu ürünler mutlaka bol bol hale getirilmeli ve halka ulaşacak sistem asla aksatılmamalıdır. Halde satarken kurtarmıyorsa kurtaran fiyata verecekler, yapacakları başka bir şey yok. Fiyat belirlemek de rekabet kanununa aykırıdır.” dedi. 

ÖLMEZ: VATANDAŞ ZARARDA!

TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZ, bankada altın yatırımı yapan yurttaşların grafiklerini Akdeniz’de Yeni Yüzyıl Gazetesi’nden Duygu TEKİN’e değerlendirdi.Durumun ekonomideki yerine de değinen ÖLMEZ, bankaların başta fiyat politikası ve fiziki teslim koşulları olmak üzere altın işlemlerindeki uygulamalarını gözden geçirmelerinin ulusal ekonomi açısından zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Recep Alper YILMAZLAR

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*