Tüketici Bülteni – 36

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

PARANIZ SİYONİSTLERİN MERMİSİ OLMASIN

Küresel ödeme sistemlerinde Siyonistlerin hâkim olduğu Visa ve Mastercard’a alternatif olarak yerli ve milli TROY’un kullanıcı sayısı 20 milyona ulaştı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, TROY’un kullanıcı adedinin 20 milyona dayandığını aktararak, “Bu sayı daha da artacak ve İsrail zulmüne destek verenlere okkalı tokat atılacak” dedi.

İNDİRİM VE YANILTMA BİR ARADA! KASIM İNDİRİMLERİ GERÇEK Mİ?

Kasım ayında birçok marka ‘Süper Alışveriş Günleri’, ‘Efsane Günler’, ‘Black Friday‘ gibi indirim kampanyaları düzenliyor. İndirim döneminde bazı fırsatçılar tüketicileri dolandırmak için harekete geçti. Alışveriş yapmak için e-ticaret sitelerine yönelen tüketicileri hedef seçen dolandırıcılar, indirim adı altında sahte link göndermeye başladı.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, vatandaşları sahte linklere ve dolandırıcılara karşı uyardı. Fırsat linki adı altında gönderilen linke girerek internetten alışveriş yapan Aykut Karadan mağdur oldu. Girdiği alışveriş sitesinden 4 pantolon alan Karadan’a, kullanılmış 3 pantolon gönderildi.

KARA PARA NASIL AKLANIYOR?

Tüketici Konfederasyonu Hukuk komisyonu üyesi R. Mücahit Saraçlı Habertürk Tv’de Alihan Tok’a  Kara para nasıl aklanır, tarihte kara para aklama yöntemleri hakkında değerlendirmeler yaptı.

KISA DÖNEM KİRALAMA-AİRBNB

Halk dili ile AİRBNB olarak adlandırılan hukuken kısa süreli kiralama olarak değerlendirilen kiralamaya ilişkin düzenlemelerin olduğu kanun 25.10.2023 tarihinde TBMM de kabul edilmiştir. 7464 Sayılı kanun 02.11.2023 tarihinde 32357 sayılı Resmi gazetede yayınlandı. Kanun 01.01.2024 tarihinde yürürlüğe girecektir.

ŞİMDİ BOYKOT ZAMANI… FİLİSTİN’DEKİ VAHŞETİ DESTEKLEYEN COCA COLA, 34 KİŞİNİN DE ZEHİRLEMESİNE YOL AÇTI.

Hırvatistan genelinde son günlerde yaşanan zehirlenme vakaları nedeniyle Coca Cola Hırvatistan Temsilciliği belirli ürünlerini önlem olarak raftan çekme kararı aldı. Ülkenin sahil kenti Rijeka’daki bir kafede Coca Cola gazlı içeceği ve firmanın suyunu içtiği belirtilen 4 kişi hastaneye kaldırıldı.

Rijeka’daki olayın ardından ülke genelinde ilgili markanın içeceğinden zehirlendikleri iddiasıyla 34 kişinin hastaneye başvurduğu belirtildi.

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA, NAKLİYEDE TAŞERON OYUNU!

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı vatandaşların internet üzerinden nakliye şirketi ararken dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. “Anlaşmayı internet üzerinden de yapsanız yüze yüze gelerek sözleşme imzalanmalıdır. Sözleşmede; şirket görevlisinin adı, soyadı, tarih, şirket kaşesi ve imza bulunmalıdır.”

AYM CEZA DOSYASINDA UZLAŞMA OLSA DA SİGORTACIDAN TAZMİNAT DAVASI YOLUNU AÇTI

AYM, trafik kazası sonrasında uzlaşma sağlanması durumunda tazminat davası açılamıyordu. Bu hak kaybına neden olan kanun maddesi iptal edildi. AYM kararı 18.10.2023 tarihli resmi gazete yayınlandı.

Daha önce trafik kazası sonucunda bedensel zarara uğrayan kusurlu sürücüye karşı ceza davası açılmaması hakkında uzlaşma sağlanabiliyordu. Bu uzlaşma ile mağdur olan bu kez tazminat davası açamıyor, hak kaybına uğruyordu.

Anayasa Mahkemesinin Ceza Muhakemesi Kanununun madde 253’in 19 fıkrasının 5.beşinci cümlesi olan “Uzlaşmanın sağlanması halinde, soruşturma konusu suç nedeniyle tazminat davası açılamaz” hükmünü Anayasa’ya aykırı bularak iptaline karar vererek hak kaybının oluşmasını engelledi.

NAZLI; BEKLENEN KASIM İNDİRİMLERİ GELDİ. DOLANDIRICILIĞA DİKKAT!

Tüketici Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve Tüketicinin Etik Değerleri Federasyonu Başkanı Ali İhsan Nazlı önemli açıklamalarda bulundu: Beklenen Kasım indirimleri geldi: Dolandırıcılığa dikkat! Online alışverişte büyük indirimlerin yapıldığı Kasım ayı geldi. Ancak bu alışveriş döneminde tüketicilerin dikkatli olmaları ve dolandırıcılara karşı önlem almaları gerekiyor.

BOYKOT EVDEN BAŞLAR

İsrail’in katliamlarına tepki olarak başlatılan boykotun, ailelerde duyarlılık arttıkça güç kazanacağı belirtildi. Tüketici dernekleri temsilcileri, boykotun ailede başladığını vurgularken, zincir marketlere de boykota destek çağrısı yaptı. Türkiye’de yaygın zincir marketlerin de boykot edilen ürünlerin yerine muadillerini raflarına koymasının, kampanyanın daha uzun soluklu olmasını sağlayabileceği belirtiliyor.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, boykot konusunda küçük esnafın gösterdiği duyarlılığı ve hassasiyeti, zincir marketlerin de sahiplenmesi gerektiğini kaydetti. Ağaoğlu, “Bunun için ivedilikle adım atmalılar. Marketler, boykot edilen ürünlerin yerine yerli ürünler koymalı. Uzun vadede faydalı olacaktır. Ayrıca, yerli üretimin teşvik edilmesi sadece boykot zamanı değil her dönem olmalı. Böylece ekonomiye katkı sağlanır ve ülkemiz kalkınır” ifadelerini kullandı.

HAKEM HEYETİNDEN ‘BANKALAR AİDATSIZ KART SEÇENEĞİ SUNMALI’ KARARI

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, 2014 yılına kadar bankaların tüketicilerden kredi kartı aidatı alma hakkı olmadığını söyledi. Bankaların bu ücreti almaları halinde tüketicinin itiraz hakkı bulunduğunu, tüketici hakem heyetine başvurup parasını alabildiğini anlatan Şahin, bankaların 2014’te çıkan kanunla bu ücreti alma hakkı kazandığını dile getirdi. Kanunda bu hakkın kazanılması için bankalara bazı şartlar sunulduğunu belirten Şahin, “Dendi ki tüketiciye iki alternatif sunacaksınız; birisi aidatlı kredi kartı, diğeri aidatsız kredi kartı. Aidatlı kredi kartı dediğimiz şu an taksit yapılabilen, bankalar tarafından çeşitli hediyelerin verildiği kredi kartları. Bunun aidatı var ve bankalar kendi belirledikleri miktarlara göre aidat alıyor. Diğeri de aidatsız yalın kart dediğimiz ve herhangi bir taksit imkânı olmayan, bankanın bir hediye vermediği kredi kartı. Tüketici bu konuda bilgilendirilmek zorunda ve kendisi tercih etmeli yalın ya da aidatlı kartı” diye konuştu.

2023 KASIM AYI KİRA ARTIŞ ORANLARI

2023 Ekim ayı Enflasyonuna göre Kasım ayı kira artış oranları şu şekilde olacaktır.

Açıklanan enflasyon rakamları;

TÜFE………………………………………………………  : %  61,36

Yİ-ÜFE……………………………………………………  :  % 39,39

TÜFE 12 AY ORTALAMA DEĞİŞİM ORANI..: % 54,26

YASAL ARTIŞ SINIRI …………………………… :  % 25,00

TİCARET BAKANI ÖMER BOLAT’TAN FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI: CEZA OLMAZSA DENETİMİN ANLAMI YOK

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fahiş fiyatlarla mücadeleyle ilgili, “Ceza olmazsa denetimin anlamı yok. Geçen yıl bu cezalar arttırılmıştı. Kanun tekliflerimiz olacak yeni yasa hazırlığı olursa hazırladık, bu tür cezalar ciddi arttırılacak hatta geçici kapanma önereceğiz” dedi.

ARACI OLAN MİLYONLARI İLGİLENDİRİYOR! KASKOYA FİYAT AYARI

Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında yaşanan düşüşler diğer piyasaları da etkiliyor. Peki araç fiyatlarında yaşanan düşüş kasko fiyatlarına nasıl yansıdı? Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı şu ifadeleri kullandı: “2022 yılında bir önceki yıla göre kasko fiyatlarında ciddi anlamda artışlar yaşanmıştı. 2021’in ortalarında başlayıp 2022’nin ikinci dönemine kadar devam eden yüzde 250’lere varan kasko priminde artışlar olmuştu.

 5 TL’YE ALINIP 45 TL’YE SATILIYORDU: ZİNCİR MARKETLERDE SİSTEM DEĞİŞİYOR!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üretici ile market arasında fiyat farkının bazı ürünlerde yüzde 683’e kadar çıktığını söyledi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici  Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı: “Ziraat Odaları Birliği üretici ile raftaki fiyat farklarının yüksekliğinden bahsetmiş. Biz tüketici olarak bunu zaten görüyoruz. Limondaki fark, mandalinada da görüldü. 5 TL’den alınan mandalina tüketiciye 15-25 TL bandında satıldı. Hatta bir ara 45 TL’ye kadar fiyatın çıktığını gördüm ve fotoğrafladım.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim Güllü

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*