Tüketici Bülteni- 44

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

YARGITAY HUKUK GENEL KURULU’NUN UYARLAMA DAVALARI HAKKINDA KARARI: “KİRA UYARLAMA DAVASI İÇİN SONRADAN ORTAYA ÇIKAN OLAYLAR TAHMİN EDİLEMEZ OLMALIDIR”

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, uyarlama davaları hakkındaki kararı: “Türkiye’de yıllardan beri ekonomik paketler açılmakta, ancak istikrarlı bir ekonomiye kavuşulamamaktadır. Devalüasyonların ülkemiz açısından önceden tahmin edilemiyecek bir keyfiyet olmadığı, kur politikalarının her an değişebileceği bir gerçektir. Devalüasyon ve ekonomik krizlerin aniden oluşmadığı, piyasadaki belli ekonomik darboğazlardan sonra meydana geldiği bilinmektedir. Davacı tacirin ekonomik krizin işaretlerinin belli olduğu bir dönemde, Şubat 2001 krizinden bir ay önce taşınmazda kiracı olarak oturmakta iken üstelik bir müzayaka olmadan yabancı para üzerinden kira sözleşmesi yapması, basiretli bir tacir olarak davranmadığını göstermektedir. Bu itibarla tacir olan davacı yönünden, uyarlamanın temel koşullarından biri olan “Sonradan ortaya çıkan olguların tahmin edilemez nitelikte olması veya olgular tahmin edilebilmekle birlikte, bunların sonuçlarının somut olaya etkilerinin bu derecede ağır olabileceğinin öngörülememiş olması” unsuru gerçekleşmemiştir.” Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Esas : 2003/13-599  Karar; 2003/599  Tarih: 15.10.2003

BETONA BOĞULAN İSTANBUL’DA KORKUTAN GÖRÜNTÜ!

Tüm Türkiye’yi yasa boğan asrın felaketi 6 Şubat 2023 depreminin üzerinden daha bir yıl dahi geçmeden İstanbul’da havadan çekilen görüntüler bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Görüntüleri yorumlayan Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı ve İstanbul Çevre Konseyi Başkanı Zafer Murat Çetintaş, “İstanbul üstü açık mezarlık haline gelmiş. Yukarıdan çekilen görüntülere baktığımız zaman bu bölgeler adeta mezarlığı andırıyor. Ana yollar tamamen felç olmuş durumda, olası bir depremde hiç kimsenin bir şansı yok. O bölgede kaos var, havadan net bir şekilde gözüküyor. Bu kaosu önlemek için acil eylem planına ihtiyacımız var. Çünkü olası bir depremde bu yollar çalışmayacaktır. Acil bir şekilde helikopter pistlerinin sayısını arttırmaları gerekiyor. Çünkü olası bir depremde yollar kapanacak, çalışmayacaktır. Bu yollar binalar yüzünden çökeceği için büyük bir afet olacaktır” dedi.

GÜN ORTASI – 2023 YILINDA OTOMOBİL SEKTÖRÜ

Tükonfed Otomotiv Komisyonu Başkanı Fatih Kankurdan Sputnik TV Radyo’da Gün Ortası programında Okan Aslan‘a konuk olarak “2023 yılında otomobil sektörü ve tüketicilerin sorunları” değerlendirdi.

BAĞCI: “2023 YILI SİGORTA SEKTÖRÜ İÇİN TOPARLANMA YILI OLDU.”

Tüketici Konfederasyonu Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, sigortacılık sektörü açısından 2023 yılını ve 2024 yılından beklentilerini TRT Haber kanalında değerlendirdi.

KANAL V – KENTSEL DÖNÜŞÜM-HAK ARAMA YOLLARI

Kanal V Ekranlarında Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “Kentsel Dönüşümde riskler neler? Apartman Sitelerde Genel Kurullarda nelere dikkat edilmeli? Tüketicinin hak arama yolları genişledi mi? Hatalı hakem heyeti kararları tüketiciyi mağdur ediyor mu?” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları; TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Genel Sekreteri Semih TÖMEN, TBM (Tüketici Başvuru Merkezi) Başkan Vekili Ahmet Turan ÇETİNDERE ETİKDER (Şeffaflık ve Etik Derneği) Başkanı Mehmet Tulga DÜLDÜL EMFED (Emlak Federasyonu) Hukuk Danışmanı Halil GÜVEN katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

BANKA SORUNLARI – ÇALIŞANLARIN VE EMEKLİLERİN BANKA PROMOSYONLARI

TÜKONFED Bankacılık Komisyonunca hazırlanan “Banka Sorunları” Programında bu hafta “Çalışanların ve Emeklilerin Banka Promosyonları” konusu ele alındı. Moderatörlüğünü TÜKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Büşra ÇİMEN‘in yaptığı programın konukları ise TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin ÖLMEZTÜKONFED Bankacılık Komisyonu Üyesi Mustafa KAPTAN ile TÜKONFED Başkan Vekili Av. İbrahim GÜLLÜ.

KANAL V – TÜKETİCİ GÜNDEMİ – 2023 YILI TÜKETİCİLER İÇİN NASIL GEÇTİ

Kanal V Ekranlarında Perşembe günleri yayınlanan Tüketici Gündemi Programında bu hafta “2023 yılı tüketiciler açısından nasıl geçti? Kira ve gıda fiyatlarının artışının önüne neden geçilemedi? Alınması gereken önlemler nelerdir? 2024 de tüketiciyi neler bekliyor?” ele alındı. Moderatörlüğünü Av. Çisil Tuana TEZSEVER‘in yaptığı programın konukları; TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Genel Sekreteri Semih TÖMEN, Tüketiciler Birliği Derneği Antalya Şube Başkanı Neşet GÜNDÜZ katıldı. TÜKONFED Beyin Fırtınası Komisyonu Başkanı Eran TAPAN programa Skype bağlantısı ile katkı sağladı.

SIFIR KİLOMETRE ARAÇ ALDI, HAYATININ ŞOKUNU YAŞADI! FİRMADAN ŞOKE EDEN CEVAP: ‘BİZİ RAHATSIZ ETMEYİN’

Ankara’da ikamet eden Emrah Arslan, bir bayiden 2023 yılında sıfır kilometre araç satın aldı. Bir süre sonra araca koltuk düzenleyici takarken, koltuk başlarında pas olduğunu fark eden Arslan, aracın garantisinin olduğunu düşünerek firmadan koltukların değiştirilmesi talebinde bulundu. İddiaya göre, üretici hatası olduğunu kabul eden bayi, koltukları yenisiyle değiştiremeyeceklerini, yerine 1 kez olmak üzere bakım hediye etmek istediklerini ifade etti. Talebi kabul etmeyen Arslan, olumlu bir cevap alamayınca olayı yargıya taşıdı.

MARKETLERDE YENİ YILDA ETİKETLER YENİLENDİ

Asgari ücretin açıklanmasının hemen ardından fiyat etiketlerini değiştiren zincir marketler, 1 Ocak itibariyle etiketleri yeniden güncelledi. DHA’ya değerlendirmelerde bulunan Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, “Ekonominin en önemli kaidesi de arz taleptir. Eğer talepte düşme olursa bu satıcılar, binlerce şubesi olan zincir marketler de kendilerini düzenlemek zorunda kalacaklar” dedi.

BAZI ÖZEL OKULLAR KURAL TANIMIYOR

@FOXhaber’e açıklama yapan @tukonfed Başkanı @aydinagaoglu: “Bazı özel okullar kural tanımıyor, fahiş fiyatlarla kayıt yapıyor. Ancak veliler, %57 oranının üzerinde ödedikleri bedellerin farkını geri isteyebilirler. Yemek, kırtasiye, etüt vb. Hizmetlerden isteyen veliler faydalanabilir. Dayatmayla sunulan ek ürün ve hizmet ücretleri geri alınabilir.”

YALAN SÖYLEYEN KİM?

Sistemin katılımcıları mağdur olduklarını söylüyor! @Birevimedurde @birevim Genel Müdürü Mahir Orak, “Biz Tasarruf Finansmanı ile herkesin bir evi ve arabası olsun diye faizsiz, peşinatsız, ara ödemesiz bir sistem kurduk. Bu sisteme dahil olan vatandaşlarımız, aylık asgari ücret tutarında bir taksit ödemesi ile kendi evinin sahibi olabiliyor” dedi.

TARLADAKİ FİYAT NEDEN RAFA YANSIMIYOR?

Tüketici Konfederasyonu Tarım Komisyonu Başkanı Ömer Demir, mandalina ve portakal fiyatlarının tarla ve raf fiyatları arasındaki farkı CNN Türk kanalında değerlendirdi.

TÜRKİYE’NİN BAŞARILI SPİKERLERİNDEN MELTEM ACET’TEN HADSİZ KİTABINA ÖVGÜ

Türkiye’nin sevilen ve başarı spikerlerinden Meltem Acet’in @tukonfed Başkan Vekili ve  @TuketiciBasvuru Merkezi başkanı @avibrahimgullu’nun “Hadsiz” isimli kitabı hakkında övgü dolu sözlerde bulundu. @Haberturk @aydinagaoglu @ShowTV

 Tüketici Başvuru Merkezi

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*