Tüketici Bülteni – 66

TÜKETİCİ BÜLTENİ
Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA

DUBAİ’DE GERÇEKLEŞEN DÜNYA KALİTE ZİRVESİ TÜRK İŞ İNSANLARINI DÜNYA YATIRIMCILARIYLA BULUŞTURDU
Dünya’nın yeni ticaret merkezlerinden biri olarak kabul edilen Dubai bu yıl 9.’su düzenlenen Dünya Kalite Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

DARISI DİĞERLERİNİN BAŞINA
Özel okuldaki vurguna emsal dava: Fahiş kitaba 3 yıl hapis 2 bin TL’lik kitap seti için veliye 15 bin 500 lira fatura çıkaran özel okulun müdürüne, “Görevi kötüye kullanmak” tan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Adana’daki özel okul, kitap seti için 14 bin 500 TL isteyip, velileri anlaştıkları kırtasiyeye yönlendirdi. Aynı kitapları piyasada 2 bin TL’ye bulan velinin şikayeti üzerine, sorumlular hakkında soruşturma izni verildi.

DİSK, TÜİK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), yargı kararına rağmen madde sepeti verilerini açıklamayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) hakkında suç duyurusunda bulundu. DİSK tarafından yapılan açıklamada “TÜİK ile yaklaşık iki yıldır süren veri alma mücadelemizin kesinleşen yargı kararlarına rağmen olumlu olarak sonuçlanmaması üzerine görevini kötüye kullanan ve Anayasa’ya ve yasalara uymayarak verileri karatmaya devam eden TÜİK yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk” ifadelerine yer verildi.

40 YILDIR MUĞLA’YI ZEHİRLEYEN SANTRALE KAPATMA DAVASI
Muğla’nın Milas ilçesinde Akbelen ormanlarını katleden Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin kapatılması için açılan davanın ardından bölgede çevre felaketine yol açan Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş.’ için kapatma davası açıldı.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE KÜÇÜKÇEKMECE’DEKİ MENEKŞE DERESİ ALARM VERİYOR
Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş İstanbul’un gözbebeği yerlerinden olan Menekşe Deresinin son halini yerinde değerlendirdi. Ve yetkililere seslendi: “Belediyelerin acilen duruma el atması lazım.”

MÜSİLAJ TEHLİKESİ KAPIDA
Türkiye’de önümüzdeki günlerde çok fazla müsilaj sorununun yaşanacağını belirten Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş “Sıcaklar arttığı için müsilaj sorunumuzda arttı. Boğazdaki kıyılara yansıyan beyaz köpüklerin müsilaja dönüştüğünü görmeye başladık. Dolayısıyla bu yıl sıcaklıkların devam etmesiyle birlikte özellikle güneşi çokça alan ve akıntıların olmadığı koylarda müsilaj vakasını çok fazla yaşayacağız. İstanbul’da bunun merkezi Bostancı Sahili’dir. Burası bir koydur ve bu koyda su sirkülasyonu olmadığı için müsilajın daha fazla artması olasıdır” dedi.

ZEYTİNYAĞI PİYASASI YÜKSELİŞTE! 50 BİN TON İHRACAT KOTASI SERBEST PİYASA FİYATLARINI UÇURDU
Türkiye’de geçtiğimiz son 3 yılda iç piyasadaki zeytinyağı talebini karşılamak için ihracat yasağı getirilmişti. Türk zeytinyağı sektörü dökme ve varilli ihracat yasağının kaldırılması için talepte bulundu. Yapılan talep başvurusunda sonra Ticaret Bakanlığı 1 Kasım 2024 tarihine kadar 50 bin ton kota verildiğini açıkladı.

DR. ŞAKİR SÜLOĞLU: KRİPTO VARLIKLARDAN VERGİ ALAN ÜLKELER VAR
Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Vergi ve Mali İşler Komisyon Başkanı Dr. Şakir Süloğlu, kripto paranın işlemlerinin doğrulamak için banka kullanılmayan bir dijital ödeme sistemi olduğunu belirtip, dünyadan kripto paradan vergi alan ülkeler olduğunu dile getirerek şu bilgileri verdi:
İngiltere, İrlanda, ABD, Avustralya, Hollanda, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Japonya, Kanada ve Hindistan kripto paradan vergi alan ülkeler.
Meclis’te görüşülen kripto para kanununda yüzde 2 hizmet bedeli uygulaması var.
Bizim ülkemizde de kripto para düzenlemesine dair bir kanun teklifini 16 Mayıs’ta TBMM’ye sundu. Bu kanunda kripto paradan ve Borsa hisselerinden alınan bir vergi yok. Yalnızca bu kripto varlıklarda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve TÜBİTAK için yüzde 2 oranında hizmet bedeli uygulanması öngörülüyor.
Borsa’da alım satımlarda ya da Borsa’da elde edilecek kârlarda bir vergi yok. Sadece ve badece bu işlemler üzerinden yüzde 2 oranında bir hizmet bedeli düşünülüyor. Bu kripto paralar için de geçerli.

BAĞCI: ÖLÜM VE KAZA ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİ
Tükonfed Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı trafik sigortasında yeni düzenleme çalışmalarını değerlendirdi.
Bağcı: “Trafik sigortasında Serbest Fiyat için önce Enflasyon düşmeli, sonra ölüm ve kaza oranları düşürülmeli, mutlaka taban fiyat da konulmalı, Geçiş kademeli olmalı. Tüketici ve Acentenin mağdur edilmeyeceği tukonfed‘in masada olduğu komite kararı uzlaşarak çıkmalı.

YUNAN ADALARI TÜRKİYE’DEN UCUZ
Yüksek gıda enflasyonu ve TL’nin yaşadığı büyük kayıp Yunan adalarını Türkiye’den ucuz hale getirdi. Ege Denizi’nin iki yakasındaki tatil beldeleri karşılaştırıldığında Türk kahvesinden dönere, hamburgerden deniz ürünlerine kadar pek çok seçenek 35 TL’lik kur farkına rağmen Yunanistan’da daha uygun fiyatlarla satışa sunuluyor.

YONCA EVCİMİK’TEN ERDOĞAN’A MEKTUP: ‘DÜNYAYA ÖRNEK OLABİLİRİZ’
Hayvan hakları konusundaki çalışmalarıyla bilinen şarkıcı Yonca Evcimik, sokak hayvanları ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. Evcimik, TBMM’de grubu bulunan partilerin grup başkanı ve grup başkanvekilleriyle görüşerek sahipsiz hayvanların toplanması ve popülasyonunun azaltılması için çözüm önerilerini sundu.

BELGRAD ORMANI TOPUZLUBENT’TE ÇEVRE KİRLİLİĞİ
Tüketici Konfederasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Zafer Murat Çetintaş, Belgrad Ormanları Topuzlubent bölgesindeki Çevre kirliliğini yerinde tespit ederek yetkilileri göreve ve sorumluluk duygusu ile hareket etmeye çağırdı.

Çetintaş: “16 milyon insana bu yakışıyor mu? İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıyer Belediyesini göreve çağırıyoruz.”

Tüketici Başvuru Merkezi
Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*