Türkiye’nin Utancı: Kadına Şiddet Tarihi

Türkiye’nin Kadına Şiddet Tarihi

Bu yazı sosyal ağlardaki birçok paylaşımdan derlenmiş olup bu konuda kadına şiddet analiz eden güzel paylaşımları ile tespit edebildiğimize göre ilk defa Özlem Numanoğlu (Tempo Dergisi) ile derlediği veya bu paylaşımların başlangıcına vesile olduğu söylenebilir. Numanoğlu’nun yazısını en altta link olarak sunuyoruz.

Erkeklerle konuştuğu için babası tarafından, evlerinin bahçesindeki kümese kazılan çukura canlı canlı gömülen kadın gördünüz mü?

Bu ülkede gördünüz. Adı Medine Memi’ydi.

Boşandığı kocası, kayınpederi ve üç arkadaşı tarafından evi basılıp dördüncü kattan aşağı atılan ve bacağı kırılınca aşağı inip çivili sopalarla dövülen, hâlâ nefes almaya devam ettiği görülünce kayınpederi tarafından silahla kafasına dört el ateş edilerek öldürülen kadın gördünüz mü?

Bu ülkede gördünüz. Adı Zümrüt Er’di…

Yaralı halde kaldırıldığı hastanedeki odası kardeşleri tarafından basılıp kurşunlanan kadın gördünüz mü?

Bu ülkede gördünüz. Adı Güldünya Tören’di.

Bindiği minibüsün şoförünün saldırısına karşı koyunca defalarca bıçaklanan, ardından parmak izi kalmasın diye elleri vücudundan kesilerek koparılan, ardından cesedi yakılan kadın gördünüz mü?

Bu ülkede gördünüz. Adı Özgecan Aslan’dı.

Testereyle parçalara ayrılmış bedeni, gitar kutusuna konarak çöpe atılan kadın gördünüz mü?

Bu ülkede gördünüz. Adı Münevver Karabulut’tu.

Peki, gördünüz de ne yaptınız?

Bu korkunç hadiselerin tek bir tanesi dünyanın kendisine “hukuk devleti” ya da “medeni” diyen başka bir ülkesinde olsa o ülke ayağa kalkar, hayat durur, bir daha tek bir kadının kılına zarar gelmeyene kadar başka bir şey konuşulmazdı.

Türkiye’de ne oldu?

Soruyorum: Kaç gün sürdü bu korkunç kadın cinayetlerinin konuşulması? Kaç gün kaldı gündemde?

Önceki gün Türkiye’nin utanç verici “kadına şiddet tarihi”ne Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” çığlıklarıyla can verirken çekilen görüntüleri eklendi.

Düne kadar Kadına Şiddetin Önlenmesi Yasası’na “yuva yıkıyor” diye karşı çıkanlar; kadına şiddeti ekranlarda meşru kılacak her türlü dizide, filmde, programda eylemde-söylemde bulunmakta tereddüt etmeyenler; kadına yönelik her türlü aşağılamaya-hakarete çıkarları doğrultusunda katılanlar ya da en azından kayıtsız kalanlar, dün sosyal medya hesaplarından utanmadan, yüzsüzce paylaşımlarda bulundular.

Emine Bulut’u katleden şerefsiz katili protesto etmek için “O.Ç.” yazanlar. Kadına şiddeti protesto ederken bile kadına şiddet uygulayan bir zihniyet olur mu?

Bu ülkede olur!

Alıntı (Sosyal Medya Paylaşımlarından derlenmiştir)

Ve daha niceleri. Unutmayın. Unutturmayın.

Mücadele birlikte mümkün. Türkiye bu İŞİD ve bağnaz kafalardan kurtulmadığı müddetçe Kadına Şiddet durmayacaktır.

Av. İbrahim Güllü

https://x.com/tukonfed/status/1807413014020145555

Kümese gömülen Medine’den, Münevver Karabulut’a kadına şiddetin 8 yüzü

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*