Yayla’nın Susuz Köyleri için Karabuğday

Yayla’nın Susuz Köyleri için Karabuğday

Korkuteli’nin Yakaköy mahallesinde Kahraman Köktürk ve Halil Yumakoğulları tarafından “Greşka” ürünü deneniyor.


Akademisyen Kahraman Köktürk “Korkuteli’nin sulama suyu sıkıntısı çeken köyleri için bu tarımsal ürünü üretmeye çalışıyoruz. Özellikle glutensiz beslenme için oldukça önemli bir ürün. Greşka çiftçiye ek maliyetler olarak karşısına çıkan gübre ve su masrafı en az ürünlerden birisidir. bu nedenle çiftçilerimiz ekim sonrası su ve gübre masrafı en az bu ürünü ekebilirler. Ayrıca ilçemizin sulama suyu problemi olan köyleri için de yılda 2 defa ürün alabiliyorsunuz. Özellikle ülkemizde glutensiz beslenmenin önemi için greşkanın tanıtımını yapan Ziraat Mühendisi Nevin Özer’e de teşekkürler. Kendisi bize ziraai anlamda teknik bilgi vermektedir dedi.

Ziraat Mühendisi Nevin Özer ise ” Karabuğday glüten içermeyen bir kuzukulağıgiller familyasındandır. Karabuğday fazla suya ihtiyaç duymadan az gübre kullanılarak ve zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilmektedir. Karabuğday 75 gün gibi kısa bir sürede hasat edilir ve 45 gün çiçeklenme süresi vardır bu yüzden arıcılığa uygundur.. Toprak sıcaklığı 10° ulaştığı zaman ekim yapılır ve yıl içerisinde 2. ekime uygundur. . Karabuğdayın glütensiz olduğu TUBİTAK tarafından onaylanmıştır.

Glutensiz beslenme, çölyak (glüten hassaslığı) hastalığı olan bireyler üzerinde öncelikli olup diyabet hastalığı olan ve otizmli bireylerde de önemli bir role sahiptir. Ayrıca sağlıklı beslenmek isteyen ve diyet programlarında da glütensiz beslenme tercih edilmektedir” dedi

KAYNAK: https://www.antalyasonhaber.com/yaylanin-susuz-koyleri-icin-karabugday-304719h.htm

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*