Yobaz

YOBAZ

Kutsal kitaplarda çokça adı geçen “şeytan”, gerçek dünyada size ahlak dersi veren yobazdan başka bir şey değildir. Friedrich Nietzsche.

Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Yobaz”;

Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse). Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse) olarak tarif ediliyor.

Halk arasında ise halkımızın büyük bir beceri ile tarif ettiği “Kaba saba, inceliksiz (kimse)” dir.

En büyük yobaz ise maalesef din yobazıdır. Kendi inandığını zorla başkalarına kabul ettirmeye çalışan, kabul edilmemesi halinde zor kullanan yobazlığın din kisvesi altında ortaya çıkmasıdır.

Bu yobazlara baktığınızda şunu görürsünüz ortak özellik olarak. Bilgisiz, cahil, kaba saba, nezaketsiz, kendini beğenmiş ve menfaatçi. Kendilerini o kadar bilgili zannederler ki herkesin sözünü dinlemesi ve inancına uymasını isterler. Ancak hiç bir zaman da inandıklarına ve sözlerine uygun olarak da hareket etmezler. Başkalarına koydukları yasakları en başta kendileri çiğnerler. Başkalarına yasakladıklarını kendilerine mübah görürler.

Yobaz için anlayış yoktur. Kendi doğruları vardır ve bu doğrulara uymak zorunda olan insanlar. Olurda uymazsan vay sen misin uymayan “Vatan haini, kafir, dinsiz, günahkar…” Yobaz laf anlamaz, yobaz pişkindir. Yobaz dini de bilmez insanlığı da. Ona anlatamazsın ki dinde zorlama yoktur. Dinin bu açık hükmünü bile bilmeyen yobaza ne bir şey anlatabilirsin ne de yaptığının yanlış olduğunu. Kabul etmez, ettiremezsiniz. Bırakın pisliğinde boğulsun.

İşte size hayattan güncel bir yobaz örneği;

Yer Manisa’nın Salihli İlçesi.

İlçede görev yapan evli ve 2 çocuk babası imam E.Ö., camide Suriyeli bir kadınla basılıyor. Kadınla birlikte kendisini kilitlediği imam odasının kapısını 40 dakika boyunca polislere açmıyor. Yatsı vakti gelince namazı kıldırmak için cemaatin önüne geçmesine sinirlenen cami cemaati “adi herif, bunun arkasında namaz kılınmaz” diyerek tepki gösteriyor. Tepkilerin ardından imam, namazı kıldırmadan camiyi terk etmek zorunda kalıyor. Fuhuş olayının defalarca yaşandığı söyleniyor.

Herkese namus bekçiliği yapan, çıktığı minberde, hutbede insanlara doğru olmayı, namuslu olmayı anlatan ama Allahın evini kerhaneye döndüren imam.

Neyse ki müftülük tahkikat başlatarak Allahın evinde fuhuş yapan imamı açığa almış. Bu fuhuşçu imam bir yolunu bulup da görevine döner mi dönmez mi bilinmez ama bu tür insanlardan fazlasıyla etrafımızda var.

Bu tür yobazlık ve usulsüzlüklere göz yumdukça yobazlık, cahillik, suistimaller artarak devam edecek. Ama asıl sorun yazıya serlevha yaptığımız yazıdaki gibi bu yobazların olması değil haksızlık karşısında susan dilsiz şeytanların (yobazın) sessizliğidir.

Kur’an asırları aşıp gelen gür sesiyle insanlığa, inananlara sesleniyor.

“Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük bir gazap nedenidir.” (Saf, 61/2-3)

Evet söz odur ve ona derler.

 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/yobaz/

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*