Tüketici Bülteni – 19

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bileşeni Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

KADINA KOCASININ SOYADI ZORUNLU DEĞİL

TÜKONFED Hukuk Komisyonu Başkanı Em. Hakim İzzet DOĞAN; “Kadına kocasının soyadı zorunlu değil”

Kadınlar artık evlenmeden önceki soyadını almak için birey olarak ayrı dava açmak zorunda kalmayacaklar. Anayasa Mahkemesinin verdiği süre sonunda yapılması gereken düzenleme çocukları da etkileyecek.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 22 Şubat’ta, Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 187. Maddesi’ndeki “Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir” düzenlemesini Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı gördü ve oyçokluğu ile iptaline karar verdi. Anayasa Mahkemesinin kararında Anayasada, Medeni Kanun’da ve uluslararası sözleşmelerde yer alan düzenlemeleri gerekçe olarak gösterdiği görülmektedir. Kararın ana başlıklarında: “Aile bağı sadece soyadıyla korunamaz”, “Karışıklığa karşı TC kimlik sayısı var”, “Eşler ortak soyadı belirleyebilirler”, “Anayasanın 10. maddesindeki eşitlik kuralına aykırıdır” denilmektedir.

Bu duruma göre kadınlar artık evlenmeden önceki soyadını almak için birey olarak ayrı ayrı dava açmak zorunda kalmayacaklardır. Anayasa Mahkemesinin verdiği süre sonunda yapılması gereken düzenleme çocukları da etkileyecektir.

DİSK, TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NA DAVA AÇTI

DİSK, Türkiye İstatistik Kurumu’nun madde sepetini yayınlamayı bırakması üzerine TÜİK’e dava açmıştı. DİSK, TÜİK’in davayı kaybettiğini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Mayıs ayına ilişkin enflasyon verisinden itibaren madde sepeti yayımlamayı bırakmıştı.

DİSK; “TÜİK’in Haziran 2022’de enflasyona esas madde fiyat listesini açıklamaktan vazgeçmesi üzerine TÜİK’e karşı açtığımız davayı kazandık. Yargı kararı gereği TÜİK madde fiyat listesini yeniden yayımlamak zorunda” ifadelerine yer verildi.

VİCDANSIZLAR! DEPREMDE ÖLENLERİN YAKINLARINI DOLANDIRIYORLAR

Deprem felaketinde hayatını kaybeden öğretmen Şeyma İyiol’un (27) ailesine telefonla ulaşan kişiler, kızlarının borcu olduğunu belirtip, icra işlemi başlatacaklarını söyledi.

BANKALAR, AİDATSIZ KART SUNUP, AİDATLI KARTLA İLGİLİ TÜKETİCİNİN AÇIK ONAYI OLMADAN KART ÜCRETİ YANSITAMAZ. Emsal Yargı Kararı: “Banka, tüketiciden kart bedeli talep etmeden önce aidatsız kart sunmak zorunda.” Sormadan aidat yansıtılıyor.

Mahkeme; bu tür sözleşmelerin tarafların karşılıklı müzakereleri sonucu imzalanmadığına dikkat çekerek, satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden tek taraflı sözleşmeye koyduğu koşulların Tüketicinin Korunması Kanunu ve Avrupa Konseyi’nin kararı uyarınca haksız şart niteliğinde olduğuna vurgu yaptı.

Kararda, “Sözleşmedeki hususların tüketiciyle yeterince tartışıldığı ispat edilemediği için davanın reddi gerekmiştir” denildi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

0 Paylaşımlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*